Hx Başlık Etiketleri (Heading Tags)

Hx başlık etiketleri, bir web sitesinin sayfa içeriğinde uygulanan HTML kodda, başlıklar için ayrılan bölümü işaret eder.

Hx Başlık Etiketleri (Heading Tags)

Hx başlık etiketleri, bir web sitesinin sayfa içeriğinde uygulanan HTML kodda, başlıklar için ayrılan bölümü işaret eder. SEO için oldukça önemli bir yere sahip olan bu etiketler, 1 ile 6 arası rakamlarla birleştirilerek h1, h2, h3 şeklinde giden alt başlık kodlamaları olarak tanımlanabilir. Bu etiketler, internet sitelerindeki içeriklerin konularının ön plana çıkması için çok faydalıdır. Başlık etiketleri içerisinde yazılacak içerikte kullanıcıların o konuyla ilgili arayabilecekleri sözcüklere yer verilmelidir. Anahtar kelimeler olarak bilinen bu sözcükler sayesinde Google, istenilen talebe kolaylıkla cevap verecek ve sıralamada sayfanıza yer verecektir. Hatta eğer bu anahtar kelimeler doğru ve kriterlere uygun olarak kullanıldıysa ve diğer sıralama ölçütleri de tamamlandıysa sıralamada üstlere yerleşmeniz mümkün. Dolayısıyla doğru kullanılan başlık etiketleriyle kullanıcılarınız size daha rahat bir şekilde erişebilirken, içeriklerinizle karşılaşanlar konunun ne olduğunu daha kolay anlayabilir. Örneğin siz bir blog sitesine geldiniz ve kedi bakımıyla ilgili bir içeriği tüketmeye başladınız. Başlıklar konuyla ilgiliyse o içeriğin neyden bahsedeceğini anlamanız kolay olacaktır. Ancak art arda dizilmiş ilgili kelimelerle dolu bir başlıkta kafanız karışır ve o sitede daha fazla vakit geçirmek yerine işinize daha çok yarayacak bir başka siteye gitmek istersiniz.

Google’ın arama motoru sonuç sayfasında sıraladığı siteler, belli kriterlere bağlı olarak kullanıcılara gösterilir. Bunlardan biri de anahtar kelimelerdir. Bu sebepledir ki web sitesi kuranlar içeriklerinde mutlaka aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler kullanır. Tıpkı bu kelimeler gibi başlık etiketleri de Google için oldukça önemli. Eskiden Google’ın bir anahtar kelimeyi okuması için ayrıca etiketler yazılırken, şimdi bir makalenin okunup analiz edilmesi için ayrı etiketlere gerek yok. Bunda tabi ki makale içerisinde yer alan ve içeriğin neyle ilgili olduğunu anlatan hx başlık etiketlerinin payı büyük. Yani h1, h2, h3, h4 gibi tüm başlık ve alt başlık etiketlerindeki konuyla alakalı kelimeler hem Google’ın hem de okuyucunun söz konusu içerikte neler bulacağının en büyük işaretçileridir. Örneğin diyelim ki web sitenizdeki bir içerikte ana başlık etiketi olan h1’de “SEO’nun Tanımı” ve alt başlık etiketi olan h2’de de “SEO’nun Faydaları” var. İçeriğinizin asıl konusu SEO’nun tanımı olduğu halde, SEO’nun faydalarını araştıran biri için de sizin bu içeriğiniz Google tarafından kullanıcıya önerilecektir.

Sözlükte Keşfet

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Karışık İş Yükü

Karışık iş yükü, tek bir ortamda bulunan farklı hizmet sağlayıcıları olan SLA’ların aynı...

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları