Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing)

Gerçek zamanlı pazarlama (Real Time Marketing), markaların gündemdeki çeşitli konular üzerine oluşturduğu, birkaç gün, hafta ya da ay gibi kısa süreler için geçerli pazarlama yöntemleridir.

Gerçek Zamanlı Pazarlama (Real Time Marketing)

Gerçek zamanlı pazarlama (Real Time Marketing), markaların gündemdeki çeşitli konular üzerine oluşturduğu, birkaç gün, hafta ya da ay gibi kısa süreler için geçerli pazarlama yöntemleridir. Gerçek zamanlı pazarlama ile doğru zamanda, doğru stratejiler ile hedef kitleye ulaşmak amaçlanır. Bu pazarlama yönteminin başarılı bir şekilde uygulanması için trend ve gündemdeki konuları yakinen takip etmek gerekir. O zamanın gündeminde yer alan ve hedef kitlelerin / müşterilerin benimsediği konular, gerçek zamanlı pazarlama için faydalanılacak konulardır. İnternet kullanıcılarının söz konusu gündemler ile ilgili paylaşımlarının takip edilmesi, tüketici bakış açılarının değerlendirilmesi içinse sosyal medyadan çokça yararlanılabilir. Sosyal medya ortamlarında kullanıcılar tarafından konuşulan popüler konular, böylece markaların fırsata çevirebileceği bir strateji oluşturmasını sağlar. Geniş zamanın değil, güncelliğin ön planda olduğu gerçek zamanlı pazarlamada markalar genellikle mizahi ve zekice kurgulanmış bir dil kullanır. Özellikle de bu pazarlama yöntemini sosyal medya üzerinden yapacaksanız, samimi ve esprili bir dil kullanmanız çoğu zaman avantajınıza olur. Gelgelelim, pot kırmaktan da uzak durmak gerekir. Peki gerçek zamanlı pazarlamaya verilebilecek iyi örnekler neler?

Duracell tarafından Star Wars vizyona girer girmez hazırlanan bir reklam var. Bu reklamda, filmin meşhur karakteri Dart Wader, kendi ışın kılıcına Duracell marka pil takar. Bu gerçek zamanlı pazarlama örneği, gündemi çok iyi bir şekilde yakalamasının yanında insanları etkilemeyi ve güldürmeyi de başarmıştı. Fenerbahçe’nin eski teknik direktörlerinden Vitor Pereira’yı Migros poşetleri ile su birikintisi içerisinde gösteren bir fotoğraf vardır. Migros da bunu fırsata çevirerek, Twitter üzerinden bir ileti paylaşmıştı. Migros’un sanal marketi işaret ettiği bu ileti, alışverişin akıllı telefon üzerinden yapılabileceğine vurgu yapmıştı. Birden ortaya çıkan ve popülerlik kazanan Pokemon Go oyununu biliyorsunuzdur. Akıllı telefona indirilen bu oyunda, farklı pek çok mekana gidip uygulama içi kamera açarak Pokemonları bulabiliyorsunuz. Cinemaximum gibi pek çok firma da oyuna vurgu yaparak insanları kendi mekânlarına davet etmişti. Bunun gibi daha pek çok örnek gerçek zamanlı pazarlamanın başarılı çalışmaları arasında yer alıyor. Twitter Trend Topic listesi ve Google Trends gerçek zamanlı pazarlama için takip edebileceğiniz en popüler araçlar. Yukarıdaki başarılı örneklere baktığınız zaman da bu araçlardan yararlanıldığını anlayabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Hedef Pazar (Target Market)

Hedef pazar, bir firmanın ürünlerini veya hizmetlerini sunmayı planladığı tüketici segmentini anlatır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları