Veri Görselleştirme (Data Visualization)

Veri görselleştirme (data visualization), özellikle karmaşık verilerin görselleştirilmesi ile daha kolay anlaşılabilir olmasını sağlar.

Veri Görselleştirme (Data Visualization)

İngilizcesi ile “data visualization” Türkçesi ile veri görselleştirme, adından da anlaşılabileceği gibi verilerin görselleştirilmesi ve bu şekilde bilginin daha hızlı bir şekilde edinilmesi anlamı taşır. Bu sayede, ilk başta ne anlama geldiği tam anlaşılamayan veriler de görselleştirme sayesinde daha kolay anlaşılabilir. Bu uygulamaya verilebilecek en popüler örnek ise sunumlardır. Şirketler, büyük ve karmaşık görünen verileri, istatistik ve raporları sunumları aracılığıyla görselleştirip ekiplerine, çalışanlarına daha sade, anlaşılır bir şekilde iletebilmektedir. Analizi daha kolay ve hızlı bir hâle getiren veri görselleştirme, düz metinlere kıyasla daha iyi tepki verilebilmesini de sağlar. Tüm bunlar ne anlama geldiği ilk etapta anlaşılamayan verilerin açık ve net biçimde sunulmasına da olanak tanır. Peki veri görselleştirme niçin bu kadar önemli? Özellikle insan beyninin yan ve arka taraflarında bulunan işitme ve görme alanları hafıza ile yakın ilişkili alanlardır. Ayrıca beyne gönderilen bilgilerin çok büyük bir kısmı görseldir. Bu nedenle insan beyni, genelde görselleri metne kıyasla yüzlerce kat daha hızlı bir şekilde işlemeyi başarır.

Veri görselleştirmenin avantajlarına bakıldığı zaman ise; daha verimli çalışma, verilerin daha hızlı işlenmesi ve özümsenmesi, artan veri miktarının üstesinden gelme, bilginin görünebilir kılınması öne çıkar. Verileri görselleştirirken kullanabileceğiniz önemli püf noktalarından bazıları ise şunlardır: Renk kullanımı, mesajı doğru iletmek için sıklıkla kullanılır. Veri görselleştirmenin adeta temeli olan renk kullanımında, kolay algılanabilen tonlar seçilmelidir. Çok fazla veriyi yığın bir şekilde görselleştirmekten de kaçınmak gerek. Bu, devasa verinin kolay anlaşılabilir olmasını engelleyebilir. Dikkat çekici, konuyla alakalı etkili görsel kullanımı da son derece önemlidir. Son olarak veri görselleştirmeye birkaç örnek vermek gerekirse; grafik, diyagram, harita, illüstrasyon veya infografik hemen öne çıkar. Örneğin, şirket içi bir olayın dünden bugüne gelişimini göstermek istediğinizde diyagram denilen grafikler büyük iş görecektir. Bu konudaki en etkili görselleştirmelerden birini Dünya Sağlık Örgütü hazırlamıştı. Hangi besin kaynağında ne kadar şeker olduğuna yönelik testini DSÖ, eğlenceli ve etkileşimli bir görselleştirme ile sunmuştu.

Sözlükte Keşfet

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Hreflang Etiketi

Hreflang etiketi, içeriklerinizin farklı dil ve bölge hedeflerine de ulaşmasını sağlayabilen bir HTML...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları