Host

Bir web terimi olarak Host, kullanıcıların ağ ya da modem aracılığıyla erişebileceği, veri veya programlar içeren bir ana bilgisayardır.

Host

Bir web terimi olarak Host, kullanıcıların ağ ya da modem aracılığıyla erişebileceği, veri veya programlar içeren bir ana bilgisayardır. Bir web sitesine sahip olmak için 7/24 çalışan, yüksek hızlı bir internet alt yapısına sahip olan ve bu iş için özel olarak yazılmış programlara sahip bir PC’nin hizmetine ihtiyaç vardır. Kullanıcıların tarayıcıdaki adres çubuğuna sizin web sitenizin adresini yazdığında, hazırladığınız sayfaların görüntülenebilmesi için o sayfaların bir ortamda yüklü olması gerekiyor, çünkü sizin adınıza 7 gün 24 saat aralıksız olarak ziyaretçilerin uğrayabilmesi için depo vazifesi gören bir yere gereksinim vardır. Gönderdiğiniz tüm içerikleri, hazırladığınız tüm sayfaları her an her saniye içerisinde barındıran bu bilgisayarlara da Host deniyor. Bir başka ifadeyle örnek vermek gerekirse; bu tür bilgisayarlar bir hastane ortamında tüm diğer PC’ler client (istemci) bilgisayarları ise onları Host edebilir. Hâlihazırda bu terimin “ev sahibi, ağırlamak, misafir etmek, barındırmak” gibi anlamları da aslında Host bilgisayarların neliğine dair önemli ipuçları veriyor.

Bir web sitesi açarken de bu işleyişin yerine getirilebilmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu hizmeti veren Hosting şirketlerinin kapısını çalmanız ve bu şirketlerden Hosting kiralamanız elzem. Bugün iki temel Host bulunuyor. Bunlardan ilki en çok satılan Host çeşidi olarak da kabul edilen Windows Host’tur. Bununla beraber yalnızca Windows işletim sisteminde bulunmayıp, mobil işletim sistemlerinde de Host kullanıldığını görebilirsiniz. İyi bir Hosting firmasını tercih etmek için de bazı önemli kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, seçeceğiniz firma hakkında araştırma yapmanız avantajınıza olacaktır. Size uygun Hosting paketi sunan firmaları bulduktan sonra o firma ile ilgili geri bildirimleri okuyabilirsiniz. İlgili firmaların referanslarını incelemek de benzer şekilde doğru bir Hosting firmasını bulmanıza yarayabilir. Önemli ve yeterli sayıda referansı olan firmalar bu konuda tabii ki daha fazla öne çıkıyor. Bir deneme-yanılma yapmak isterseniz ilgili Hosting firmasına elektronik posta gönderebilir ve böylece yanıt hızlarını da ölçebilirsiniz. Dönüş hızının yanı sıra mesaj kalitesi de fikrinizi şekillendirirken önemli bir ayrıntı olabilir.

Sözlükte Keşfet

Unicorn

Girişim, yani “startup” dünyasının önemli terimlerinden biri olarak Unicorn, bir işletme ya da...

Lazy Loading

Lazy Loading, görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu web sitelerinde, sayfaların daha...

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları