Sayfa Gösterimi (Page View)

Sayfa gösterimi (Page View), internet kullanıcılarının web sitenizdeki sayfaları gezmesi ve gün içerisinde bu sayfalara birden fazla kez girmesine deniyor.

Sayfa Gösterimi (Page View)

Sayfa gösterimi (Page View), internet kullanıcılarının web sitenizdeki sayfaları gezmesi ve gün içerisinde bu sayfalara birden fazla kez girmesine deniyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, aynı gün başka zaman dilimlerinde de web sitenizdeki sayfaları tekrar ziyaret ediyorsa bu sayfa gösterimi kavramı ile açıklanıyor. Burada önemli olan husus, sitenize birden fazla kez yapılan girişlerin aynı kullanıcı tarafından aynı gün gerçekleştirilmesi. Dolayısıyla sayfa gösterimi oranınızın yüksek olmasından birkaç olumlu sonuç çıkarabilirsiniz. Öncelikle yüksek sayfa gösterimi oranları web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabiliyor. Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında yüksek sıralama elde etmeniz, öne çıkmanız da buna paralel olarak artabiliyor. Yüksek sayfa gösterimi oranının sunabileceği bir diğer olumlu sonuç ise reklam gelirlerinizin artabileceği ihtimali. Kullanıcıların, gün içerisinde daha az ziyaret ettiği bir web sitesi / sayfasına oranla daha yüksek sayıda giriş yapılan sitelerdeki reklamlar daha fazla satış eylemine dönebiliyor. Peki Page View, yani sayfa gösterimi nasıl artırılabilir?

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları sayfalarınızda ne kadar çok tutarsanız bu sitenize o kadar yararlı olduğu için, sayfa gösterimi oranınızı artırmanız elzem. Bu, Google tarafından da bir web sitesinin değeri konusunda oldukça önemsenen bir konu. Kullanıcıların sitenizde gezinme süresi ne kadar çok ise web siteniz Google sıralamasında o kadar öne çıkabilir. Dolayısıyla sayfa gösterimini artırmanız için ziyaretçilerinizin sayfalarınızda maksimum süre boyunca kalması ve siteyi dolaşması gerekiyor. Bunun için tabii ki kullanıcı odaklı bir web sitesi tasarımına sahip olmanız, içeriklerinizin doyurucu olması, merak edilenlere iyi bir şekilde yanıt vermesi önemli. Kullanıcı deneyimi (UX) de ziyaretçilerin sitenizde daha fazla kalmasını, gün içerisine sayfalarınıza tekrar gelmesini sağlayabilir. Anlaşılabilir, kaotik bir tasarımı olmayan, hedefine ve amacına odaklanmış web siteleri bu açıdan öne çıkabiliyor. Örneğin, bunu bir e-ticaret sitesi üzerinden açıklamak gerekirse; ürün sepete ekleme işlemlerinin kolay olduğu, alışverişin zorlanmadan yapılabildiği, iade ve değişim politikalarının site haritanızda hemen bulunabilmesi sizin için bir artı. Bunlar, ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacak en önemli ögeler arasında. Sayfa gösterimi bilgisine ulaşmak içinse ücretli ve ücretsiz pek çok servis bulunuyor. Bununla beraber Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google Analytics analiz servisi bu işin en popüler servislerinden biri.

Sözlükte Keşfet

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

ELT

ELT, büyük veri kümelerini verimli bir şekilde değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları