Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi amacıyla tasarlanan yazılımlardır.

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucu, şirketlerin veri ve dosya depolama işlemini sistemleştirmesini sağlayan yazılımlardır. “Cloud Server” olarak da bilinen bu platformların temeli geleneksel sunucuların aksine dijitaldir. Yani bulut sunucuları fiziksel bir sisteme bağlı değil, yazılım tabanlı bir ağ sistemine bağlıdır. Böylece internet bağlantısının bulunduğu cihazlar ile bulut sunucular kullanılabilir. Bulut sunucuları kaynakların paylaşımı ve işlenmesi konusunda da kullanıcılara özgürlük tanır. Bir şirketin bağlantı kanalına sahip olan cihazlar bu sistemlerle istediği verilere ulaşabilir ve yeni veriler ekleyebilir. Bu durum şirketlerin veri paylaşımı ve veri ekleme işlemlerinde çevik bir yapıya sahip olmasını sağlar. Bulut sunucular ile bir şirketin yüzlerce verisi veya önemli dosyaları güvenli ve erişilebilir bir konuma yerleştirilebilir.

Bulut sunucuları farklı hizmetler de sunabilir. Veri depolama, web sunucusu barındırma, uygulama depolama, veri analizi ve yapay zeka uygulamaları bu platformların sunabileceği hizmetler arasındadır. Bu hizmetler farklı uzantılara sahip verilerin ve kaydedilmesi gereken belgelerin pratik bir şekilde depolanmasına yardımcı olur. Ayrıca çoklu yapıya sahip şirketlerdeki bilgi paylaşımını hızlandırır. Veri analizi özelliğine sahip olan bulut sunucularla farklı metrikler kullanarak rapor hazırlamak oldukça kolaydır. Bir alan hakkındaki verilerin geçmişten günümüze olan değişimi gibi konular oldukça geniş saklama alanı sunan bu yazılımlarla işlenebilir. Tamamen sanal bir konumda bulunan bu platformların farklı kişilerce kullanılabilmesi için bulut sistemini kuran kişinin onayı gerekir. Servis sağlayıcının verdiği onay ile kişilerin bulut sunucuları kullanabilme kapasitesi ve yapabileceği işlemler tanımlanır. Bu sistemlerin kapasitesi dolduğunda ek bir saklama alanı satın alınabilir. Bundan dolayı bulut sistemleri uzun ömürlü depolama ihtiyaçları için de şirketlerin tercih ettiği bir depolama platformudur.

Sözlükte Keşfet

Özgün İçerik

Özgün içerik internet ortamında daha önce yayımlanmamış, içerik üreticisinin kendine has tarzı, üslubu...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları