Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım geliştirme, makine öğrenimi veya veri bilimi gibi alanlarda kullanılan yüksek seviyeli bir programlama dili olarak tanımlanabilmektedir.

Python

Bir programla dili olan Python, Guido van Rossum tarafından 1991 yılında geliştirilmiştir. Nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Hem kolay hem de eğlenceli bir program olan Python ismini bir İngiliz komedi grubu olan Montry Python’dan almaktadır. Kolay bir kullanıma sahip olması açısında programlamaya yeni başlayanlar tarafından sıklıkla kullanılması ile popülerleşmiştir. Python’a genel bir açıdan bakacak olursak web uygulamaları, yazılım geliştirme, makine öğrenimi veya veri bilimi gibi alanlarda kullanılan yüksek seviyeli bir programlama dili denilebilmektedir. Açık kaynaklı bir yapıya sahip olan Python pek çok platformda çalışabilmektedir. Bu özelliği ile zamanla Java’nın yerini almaktadır. Python’a göre karmaşık bir dile sahip olan Java’nın karmaşıklığını ortadan kaldırmaktadır. Yüksek seviyeli bir dil olmasına rağmen basit ve anlaşılır yapıya sahip olan Python, öğrenilmesi ve kullanılması da kolaydır. Geliştiriciler, öğrenmesi kolay ve etkili bir sistem olması açısından Phyton’ı kullanmaktadır. Ücretsiz olarak indirilen bu yazılım uygulaması indirildiği sisteme hızlı bir şekilde entegre olur ve geliştirme hızını arttırmaktadır. Bunun nedeni ise derleme adımı olmadığı için düzenle, test ve hata ayıklama döngüsü duraksamadan çalışması ve hızlı işlemler yapabilmeye yardımcı olmasıdır. Oluşan hataların ayıklanması ise kolaydır. Kaynağa birkaç yazdırma deyimi ekleyerek hata ayıklanabilmektedir.

Python, birden fazla programlama paradigmalarını da desteklemektedir. Web geliştirme, yazılım geliştirme, sistem komutları gibi çeşitli sunucular tarafından desteklenmekte ve kullanılmaktadır. Nesne yönelimli programlanmaya odaklanan Python, geniş bir kütüphaneye sahip olup istenilen işlemleri kolaylıkla gerçekleştirmeye olanak tanır. Özellikle program geliştirme için, gerekli komut dosyasına ve yapıştırıcı dile sahip olması açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunları yaparken yüksek seviye veri yapıları, dinamik yazım ve bağlanma ile yerleşik verilerle etkileşim kurmaktadır. Böylelikle söz dizimi ve okunabilirliği kolay olan Python’da program bakım maliyetleri azalmaktadır. Modül ve paket desteği, modüler programları de yer alıyor olup yazılan kodun tekrardan kullanımını kolaylaştırmaktadır. Python profesyonel alanda web ara yüzü geliştirme, yapay zeka ya da veri analizi yapabilmek için de ideal seçeneklerden bir tanesidir.

Sözlükte Keşfet

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş...

ELT

ELT, büyük veri kümelerini verimli bir şekilde değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları