Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan bir yapay zeka sistemidir.

Generative AI

Generative AI insan yaratıcılığını taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan bir yapay zeka türüdür. Makinelerin insan zihnini taklit etmesi hedefiyle geliştirilen bu sistemler gelişmiş algoritmalarla ve modellerle tasarlanır. Generative AI sistemi bu yeteneğini edindiği bilgiler üzerinden sunmaktadır. Bu sistemler gerçeklikten ilham alarak yaratıcı ve orijinal içerikler oluşturabilen algoritmaları içerir. Generatif AI’nın temel amacı, yeni ve benzersiz içerikler oluşturmak, sanatsal ifadeyi genişletmek ve sınırları zorlamaktır. Bu teknoloji, yapay zeka modellerini eğiterek ve büyük miktarda veriye dayanarak öğrenir. Sonrasında mevcut verilere dayanarak yeni içerikleri üretebilmek için desenleri ve ilişkileri tanımlamayı öğrenir.,

Generative AI, öğrenmeye ve kreatif içerikler üretmeye dayalı araçların tümünü ifade eder. Yani bazı Generative AI araçları ses içerikleri sunarken bazı araçlar ise görsel içerikler oluşturur. İçerik üretiminde yaratıcılığı güçlendirme ve basit işlemleri minimum eforlar gerçekleştirmek için bu araçlar kullanılabilir. Generative AI araçlarını birçok farklı iş ve aktivede görmek mümkün. Bu alanlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Sanat
  • Tasarım
  • Oyun Geliştirme
  • Metin Oluşturma
  • Görüntü ve Video İşleme

Generative AI sistemleri genellikle derin öğrenme yöntemiyle çalışır. Büyük veriyi öğrenebilen ve bu verilere dayanarak üretim yapabilen sistemlerin içerisinde birçok farklı algoritma da bulunur. Bir Generative AI uygulaması öncelikle içerisinde resim, müzik veya metinin bulunduğu bir veri kümesinden yararlanır. Bu süreçte Generative AI uygulaması veriler arasındaki ilişkiyi anlaması için eğitilir. Sonrasında sistem öğrenme sürecine başlar. Öğrenme sürecinin ardından Generative AI sistemiyle metin, müzik veya görsel üretilebilir. Bir Generative AI modeli Model, belirli bir girdi veya başlangıç noktası alır ve ardından bu girdiye dayanarak benzer özelliklere sahip yeni içerikler üretir. Örneğin, bir resim generasyon modeli, verilen bir başlangıç noktasından yola çıkarak gerçeğe benzer görüntüler üretebilir. Buradaki en önemli husus içeriklerin hukuki ve etik olarak kullanıma uygun olup olmadığıdır. Çünkü bazı koşullarda üretilen içerikler telif haklarına tabii olabilmektedir.

Sözlükte Keşfet

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

Database Shrink

Database Shrink, veri tabanı performansını artırmak için gerçekleştirilen küçültme ve temizleme işlemidir.

Nofollow Link

Nofollow Link, bir web sitesinin link verdiği başka bir siteye kefil ya da...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları