Keşfet

Google, AI Destekli Firebase Genkit’i Duyurdu

Google I/O geliştirici konferansında bugün Google, JavaScript/TypeScript'te yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmayı geliştiriciler için kolaylaştırmayı amaçlayan Firebase platformuna bir ekleme duyurdu; ve Go desteği de yakında geliyor.
ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

14/05/2024 - 2 dakikalık okuma

Firebase Genkit, Apache 2.0 lisansı kullanarak geliştiricilerin yeni ve mevcut uygulamalara hızlı bir şekilde yapay zeka eklemelerine olanak tanıyan açık kaynaklı bir çerçeve. Google’ın vurguladığı Genkit’in kullanım alanları arasında, içerik oluşturma ve özetleme, metin çevirisi ve görüntü oluşturma gibi standart üretken yapay zeka kullanım alanlarının birçoğu yer alıyor.

Google ürün müdürü Chris Gill ve geliştirici avukatı Peter Friese şöyle duyurdu:

Güçlü büyük dil modelleri, yapay zeka destekli uygulama özelliklerini erişilebilir kılar ancak bu özellikleri bir prototipin ötesinde inşa etmek ve geliştirmek zordur. Birçoğumuz hala bu özellikleri büyük ölçekte üretimde nasıl kullanacağımızı ve performanslarını anlamaya çalışıyoruz ki bu özellikleri hızla tekrar edebilelim ve geliştirebilelim. Süreç boyunca güvenlik ve istikrarı dengeleme ihtiyacını eklediğinizde sorun daha da zorlaşır. Gerçek şu ki, herkesin biraz yardıma ihtiyacı var.

Firebase ekibi, Genkit’i kullanmanın kolay olacağını vaat ediyor çünkü bu araç, Firebase araç zincirinin geri kalanıyla aynı yaklaşımları kullanıyor. Genkit’i kullanarak, geliştiriciler yeni özelliklerini yerel olarak test edebilecek ve ardından uygulamalarını Firebase için Cloud Functions ve Google Cloud Run gibi Google’ın sunucusuz platformlarının yardımıyla dağıtabilecekler.

Açık kaynak olduğundan, geliştiriciler Genkit’i ihtiyaçlarına göre genişletebilecekler, ancak zaten birçok üçüncü parti açık kaynak projesini destekliyor. Bu, örneğin Google’ın kendi Gemini modellerinin yanı sıra geliştiricilerin “Ollama” aracılığıyla açık modelleri kullanabileceği anlamına geliyor. Genkit ayrıca Google Cloud Firestore’a ek olarak Chrome, Pinecone ve PostgreSQL’in pgvector gibi vektör veritabanlarını da destekleyecek. Son olarak Genkit ayrıca eklenti sistemi aracılığıyla her türlü model, vektör deposu, gömücü, değerlendirici ve diğer bileşenlere açık olacak şekilde tasarlanmıştır” şeklinde de eklemelerini yaptı.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları