Yerel SEO

Otel İşletmeleri için Google Haritalar!

ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

09/01/2021 - 5 dakikalık okuma

Seyahatinizi planlamış olun ya da olmayın, gezginlerin en büyük yardımcısı şüphesiz Google Maps’dir. En son güncelleme ile Google Maps’e yeni gelen özellik, Google’dan ayrılmadan rezervasyon yapabilmeniz.

Otel” kelimesinin en çok aranan kelimeler arasında yer alması ve aynı zamanda turizm sektörünün büyüklüğü nedeniyle de Google bu alanda birçok servis geliştirdi. Bu servislerin amacı Google’ın bu pazardan tabii ki pay kapmaya çalışması ve yerini güçlendirmesi. Bu servisleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Google Maps:

Google Maps, herhangi bir bölgede bulunan turizm işletmelerini ve turistik yerleri bulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda gezi planlamasını yapmanıza da olanak sağlar. Bunların yanı sıra telefon ve tabletlerle uyumlu applikasyon aracılığı ile Google aramalarında “Haritalar” sekmesine basarak kullanabilirsiniz.

Google My Bussiness:

Google Benim İşletmem, işletme (otelinizin) profilini oluşturup işletmenizin ayrıntılarını yönettiğiniz bir servistir. Google Benim İşletmem’de açacağınız profil, bütün Google uygulamalarında eşleşir. Yeri gelmişken ajanslar için ve yeni duyurulan Google My Business API panelini tekrar hatırlatmış olalım.

Google Hotel Ads:

Google Otel Reklamları olarak geçen bu servis otelinizi Google’da reklam vermenizi sağlar. İki farklı kullanım modeli vardır. Bunlardan biri Cost Per Click (Tıklama Başına Maliyet) ve Cost Per Conversion (Dönüşüm Başına Maliyet).

Book On Google:

Book On Google, Google Otel Reklamları hesabınızdan ek bir ücret ödemeden yine Google üzerinden “Rezeryasyon Yap” düğmesine sahip olmasını sağlar. Yani müşteriler direkt olarak Google üzerinden otelinize rezervasyon yapabilir.

Google Trips:

Google Trips, gezginlerin gelecekteki seyahatleri için ilham almaları, rezervasyonlarını yönetmeleri ve seyahatleri sırasında internet bağlantısı olmadan bile pratik bilgi almalarına olanak sağlayan bir seyahat planlayıcısı uygulamasıdır.

Otelinizin Google Maps’de Çıktığından Emin Olun

Otel İşletmeleri için Google Haritalar!

Google Benim İşletmem‘e kayıt olarak otelinizin lokasyonu, iletişim bilgileri, mail adresi, internet sitesi, fotoğrafları ve müşteriyi ilgilendirecek, onlara yardımcı olacak diğer bilgileri paylaşabilirsiniz. Bu bilgileri Google Benim İşletmem’e girmeden de otelinizin Google Harita’da çıkması mümkün. Google robotlarının interneti taraması ile otelinizi tanımış ve Google Harita’larda hali hazırda göstermiş olması mümkün. Bu bilgilerin kontrolü ya da bilgiler doğru çıkmıyorsa da çıkmasını sağlamanız için Google Benim İşletmem’e girmiş olmanız gerekiyor. Burada ise takip etmeniz gereken iki şey var.

Bilgilerinizin doğrulandığından emin olun

Girdiğiniz bilgilerin ve fotoğrafların Google Haritalar’da ve diğer Google uygulamalarında herkes tarafından görünebilir olması için önce Google tarafından doğrulanmış olması gerekiyor. Bunu başarmak için işletme adresinize gelen kod ile doğrulama işlemini tamamlamanız gerekiyor.

Fotoğraflarınızı uygun bir şekilde ekleyin

Fotoğraf eklerken sadece yüksek çözünürlüklü 720×720 piksel formatında ve filtre içermeyen fotoğraflar kullanın. Fotoğrafınız oteliniz aratılınca çıkmasını istediğiniz kalitede ve oteli yansıtan bir görsel olsun. Fotoğrafı yüklemeden önce fotoğraf isminin, otelinizin ismi veya otelinizin çıkmasını istediğiniz bölgesel aramalarla uygun bir şekilde kullanın. Böylelikle Google robotları görseli daha kolay bir şekilde arama kelimesi ve varyantları ile eşleştirebilir. Eklemenizi önereceğimiz üç farklı fotoğraf bulunmaktadır.

  • Profil Fotoğrafı: Otelinizin logo olmayan gerçek ve temsili fotoğrafı.
  • Kapak Fotoğrafı: 16:9 boyutunda geniş açılı bir manzara fotoğrafı.
  • Logo: Otelinizin kurumsal logosu.

Google Benim İşletmem’e üye olduktan sonra oteliniz ile ilgili etkileşimlere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler işletmeniz için oldukça önemli verilerdir. Örnek olarak kullanıcılar sizi Google Haritalar’da bulmaya çalışıyor mu, aramalarda aldığınız görüntülenme sayısı nedir, iletişim bilgilerinize tıklanma sayısı, sitenize gelen ziyaretçi sayısı gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Rezervasyon Yap Butonu Ekleyin

Otel İşletmeleri için Google Haritalar!

Google’ın yeni çıkardığı bu özellik ile sitenizde “Rezarvasyon Yap” butonu varsa arama sonucunda doğrudan rezervasyon yapılmasını sağlayacak “Book on Google” ‘a bağlanma ihtimali var.

Nasıl çalışıyor?

Google Otel Reklamını kullanıyorsanız, “Book on Google” özelliğini kullanmanız herhangi bir ücrete tabi değil fakat bu özelliğin kullanılması ile kazanç sağlamanız durumunda, Google sizden %12 ile %15 arasında komisyon ya da tıklanma başı maliyet modeli ile ücretlendiriyor.

Bu Komisyona Değer mi?

Bu çözüm, eğer “Google Otel Reklamları” ‘nı kullanıyorsanız, diğer turizm aracı firma yada tur ajanslarına göre daha verimlidir. Fakat Google otel reklamlarını kullanmıyorsanız, az önce bahsettiğimiz diğer aracılar ile aynı maliyete gelecektir. Otelinize bağlı olarak Google’ın geliştirdiği bu servisi kullanmanız maliyet açısından mantıklı olabilir veya olmayabilir ama akıldan çıkarmamanız gereken bir ayrıntı da, bütün süreç boyunca otelinizde konaklayacak müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabiliyor olmanız. Müşterilerinizin mail adresine erişerek onlara konaklamalarından önce rezervasyon onay maili göndermenize olanak sağlayan bu sistemi iyi bir şekilde yönetmeniz durumunda, müşterinizle değerli bir etkileşim kurabilir ve rezervasyonlarınızı garanti edebilirsiniz.

Özet olarak, “Book on Google” kullanmayı tercih ediyor veya etmiyor olun, mutlaka Google Benim İşletmem’de düzgün bir üyelik oluşturun. Otel aramaları ile ilgili sonuçları sadece uzaklık ve arama kelimesi ile ilişkiye bağlı değil, aynı zamanda oteliniz hakkında yazılmış yorumlar ve puanlama da bir o kadar önemli. Bu nedenle Google inceleme bağlantısını müşterileriniz kaldıktan sonra mutlaka gönderin. Yorum yazma bağlantısı oluşturma için buraya tıklayın. Bir örnek görmek istiyor ve kriko hakkında güzel yorumlar yazmak isterseniz buraya tıklayın ?

Referans: Florie Thielin / Marketing Manager – hotelminder.com

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları