Yerel SEO

Yerel SEO Nedir? Yerel SEO’yu Kalkındıracak İçerik Tüyoları

Genel anlamda açıklamak gerekirse SEO, internette yer alan mülkünüzün görünürlüğünü, trafiğini ve müşterilerinizin markanız hakkındaki farkındalığını organik yollarla artırmayı amaçlayan teknik çalışmalar bütünüdür. Bahsi geçen tüm çalışmaların ideal yapıldığı dünyada internet siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak, müşterilerin odak noktasına daha rahat girebilir.
diler foto

Diler Yazıcı

16/03/2022 - 7 dakikalık okuma

Amatör ya da profesyonel olsun internet tabanlı bir işle meşgulseniz, SEO terimine aşinasınız demektir. Nasıl ki fiziksel mağazanızdaki ürünlerinizin potansiyel müşterileriniz tarafından bilinmesini ve satın alınmasını istiyorsanız, internet sitenizde yer alan ürün ya da hizmetlerin de alıcılar tarafından bilinmesini istersiniz. Bunun için gerek paralı reklamlara başvurabilir gerekse müşterilerinizi size çekecek ücretsiz çalışmalar da yapabilirsiniz. İşte, işin organik trafik sağlayan ayağı arama motoru optimizasyonu çalışmalarının kapsama alanına giriyor. Genel anlamda açıklamak gerekirse SEO, internette yer alan mülkünüzün görünürlüğünü, trafiğini ve müşterilerinizin markanız hakkındaki farkındalığını organik yollarla artırmayı amaçlayan teknik çalışmalar bütünüdür. Bahsi geçen tüm çalışmaların ideal yapıldığı dünyada internet siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak, müşterilerin odak noktasına daha rahat girebilir.

Ancak eğer işletmeniz belli bir bölgede ya da lokasyonda faaliyet gösteriyor ve daha çok oradaki alıcıları hedefliyorsa, yerel SEO çalışmaları ile başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu yazımızda yerel SEO teriminin inceliklerini ve bu alanda üretilecek doğru içeriklerin internetteki mülkünüze sağlayacağı katkıları sizin için derledik.

10 Adımda Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Eğer bu konuda uzman bir ekipten destek alıyorsanız, yerel SEO siteniz için son derece faydalı olabilir. Ancak tabi ki, belli araçları kullanarak bu çalışmaları kendiniz de yürütebilirsiniz. Sadece biraz daha fazla zaman alacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden ötürü, local SEO da denen yerel SEO; teknik çalışmalar temel alınarak URL düzenlenmesi, doğru anahtar kelime ve başlık etiketleri kullanımı, statik ve kinetik görsel optimizasyonu, ASO çalışmaları, sosyal medyanın doğru yönetilmesi ve bunun gibi birden çok uğraşı kapsar. Eğer siz de fiziksel mağazanızı ya da internet sitenizi, yerelde daha fazla görünür kılmak istiyorsanız, aşağıdaki adımlara dikkat ederek mülkünüzü baştan yaratabilirsiniz.

1- Doğru anahtar kelimeleri seçin

İnternet sitenizin müşteriler merceğindeki görünümü tasarımdan ibaret. Ancak işin bir de mutfağı var. Sayfa kaynağında kullanıcılar için karmakarışık gibi görünen kod sistemi ve bu kod sistemi içinde de sayısız anahtar kelime yer alıyor. Bu anahtar kelimeler, arama motorlarına, siteniz hakkında bilgi vermek amacıyla özenle ve dikkatle seçilmeli. Zira arama motorları günümüzde artık çok daha akıllı! Onları kandırmanız neredeyse imkansız. Dolayısıyla yerel seo çalışması yaparken anahtar kelimeleri de coğrafi odaklı belirlemeniz gerekmekte. Onlar sayesinde çevrenizdeki insanları kendinize çekebilmenizin olasılığı artıyor. Örneğin, eğer Sarıyer’de bir çiçekçi dükkanınız var. Çiçeklerinizi internet üzerinden kullanıcılara duyurmak istediğinizde sadece “çiçekçi” ibaresini kullanarak, istediğiniz hedef kitlenin çok azına ulaşabilirken, “Sarıyer çiçekçi, Sarıyer’de çiçekçi, Sarıyer’deki çiçekçiler” gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçerek hedef kitlenize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Hem fiziksel mağazanıza hem de varsa internet sitenize müşteri çekmek böylece mümkün.

2- Kullanıcı ve arama motoru dostu URL düzenlemelerini es geçmeyin

URL yapısı, internet sitenizin belkemiğini oluşturuyor. Nasıl ki harçlar ve tuğlalar fiziksel mağazanızın altyapısıysa, URL’ler de internet tabanlı mülkünüzün on-page SEO inşası için elzem. Dolayısıyla doğru düzenlemiş, malzemeden çalınmamış URL yapısı ile yerel SEO uygulamalarınızı ideal biçimde yapabilirsiniz. İnternet sitenizdeki URL’ler kısa, etkili, yerel ifadeleri ve anahtar kelimeleri içeren şekilde kurgulanmalı.

3- Başlık etiketlerinin yerel ifadeler içermesine dikkat edin

Başlık etiketleri hem arama motorları hem de kullanıcılara sayfanızla ilgili ilk izlenimi verir. O sayfada neler göreceklerini ilk bu başlıklara bakarak anlarlar. Dolayısıyla konuma dayalı başlık etiketleri kullanarak yerel SEO çalışmalarının adımlarından birini tamamlayabilirsiniz.

4- Semantik SEO’yu unutmayın

Semantik arama yapan kullanıcılara da hitap edebilmek adına, internet sitenizde kullandığınız anahtar kelimeleri çeşitlendirmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede sizin sattığınız ürün ya da hizmetlere benzer şeyler arayanları da kendinize çekme ihtimaliniz artacaktır.

5- Doğru görsel açıklamaları hayat kurtarır

Web sitenizin görsel arama sonuçlarında da çıkmasını istiyorsanız, sitenizde yer alan görsellere doğru açıklamalar eklemeniz şart. Bölgesel odaklı alt metinler, sitenizin yerel aramalarda da üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Bu arada görsellerin büyüklüğüne de dikkat edin. Kısacası, görsel optimizasyonu, metin optimizasyonu kadar önemli bir konu!

6- NAP düzenlemesi yapın

“Name-Address-Phone” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu terim, sitenizin iletişim yoludur. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara ve arama motoru botlarına sitenizin kim olduğunu, nerede bulunduğunu ve telefon numarasının ne olduğunu söyler. İnternette sizin bulan kişiler sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bu sebeple telefon numaranız, isminiz ve adresiniz açık biçimde sitede yer almalı. Bu arama motorlarının da takdir ettiği konulardan. Dolayısıyla yerel SEO çalışmalarını tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsanız, bu kısmı es geçmeyin. Bizden söylemesi!

7- Site Dışı SEO taktiklerine yönelin

Sitenizin dışındaki yerel kaynaklar, size daha çok müşteri çekmek için destekleyici olabilir. Facebook grupları, YouTube kanalları ya da diğer sosyal medya ya da blog sayfalarında var olursanız, oralardan sizi görüp gelenler ile trafiğinizi artırabilirsiniz. Bu da harika bir bölgesel SEO taktiği olarak aklınızda bulunsun!

8- Google My Business ile parlamanız mümkün

Google’ın yerel işletmeler için oluşturduğu etkili bir araç olan Google My Business (Google Benim İşletmem)’a kayıt olarak bölgesel görünürlüğünüzü artırmak mümkün. Bunu yaparken bu aracın size sorduğu sorulara doğru ve eksiksiz cevaplar vermek önemli.

9- Kullanıcı yorumları son derece önemli

Web sitenizde bulunduracağınız yorumlar kısmı, kullanıcılar kadar arama motorları için de mühim. Zira botlar, kullanıcı yorumlarını etkileşim olarak algılıyor. Etkileşimler de kullanıcıların sitenizde uzun süre kaldığını ve ürünlerle ilgilendiğini göstermek için iyi bir araç. Dolayısıyla siz de yerel SEO çalışmalarına yorumlar kısmını dahil etmeyi unutmayın.

10- Doğru backlink’leri kullanın

Web sitenizin dışında bulunan ve size yönlenen bağlantıların tümü backlink olarak adlandırılır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanızın bir diğer önemli yolu da güçlü referanslardan aldığınız backlink’lerden geçer. Yerel SEO çalışmaları içinse bu backlink’leri sizinle aynı sektörde faaliyet gösteren işletmelerden almanız epey işe yarayacaktır.

Böylece 10 adımda yerel SEO nasıl yapılır, konusunu tamamlamış olduk. Sırada yerel SEO neden gerekli, sorusunun cevabıyla bu yazımızı noktalamak kalıyor.

Yerel SEO Neden Gerekli?

Metnin bu bölümüne kadar okumayı tamamladıysanız, yerel SEO’nun neden gerekli olduğunu az çok anlamışsınız demektir. Maddelere başlamadan önce çarpıcı birkaç bilgi vermek isteriz.

We Are Social 2022’de yayınladığı rapora istinaden dünya nüfusunun yarısından fazlası cep telefonu kullanıcısı. Dünyada 5 milyara yakın da sosyal medya kullanıcısı var ve bu sayı gün geçtikçe de artıyor. Ayrıca bu raporda 16-64 yaş aralığındaki kişilerin sadece arama motorlarını kullanarak yeni markalar, ürünler ve hizmetler keşfettiği de açıkça görülüyor. Yani eğer siz de yerel SEO çalışmalarınızı eksiksiz ve doğru yaparsanız, hedef kitlenizin sizi kısa sürede bulması mümkün.

Şimdi, yerel SEO’nun önemini ve gerekliliğini maddeler halinde listeleyebiliriz.

  • Sadece Google’da yapılan aramaların yarısından fazlası yerel arama olarak gerçekleşmekte.
  • Yerel işletmeleri arayanların büyük çoğunluğu sosyal medya kanallarındansa arama motorlarını tercih ediyor.
  • Mobilden yerel işletmelerin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak isteyenler ilk arama motorlarına koşuyor.
  • Yerel SEO çalışmalarını cüzi bütçelerle halledebiliyorsunuz. Ayrıca genel kapsamlı SEO faaliyetlerinden çok daha hızlı sonuç verdikleri aşikar.
  • Yerel SEO uygulamaları sadece hedef kitlenizi size getirmez aynı zamanda yeni müşteriler de kazandırabilir.
  • Yerel SEO, size rakip olan diğer yerel işletmelerle eşit şartlarda yarışmanızı sağlar. Çalışmalar doğru yapıldığı sürece kimse kimseden üstün değil.

Kimler Yerel SEO Çalışmaları için Uygun?

  • Fiziksel mağazalarına daha fazla müşteri çekmek isteyenler
  • Belli bir coğrafyada hizmet verenler
  • Herkes tarafından bilinen büyük markalarla rekabet edemeyen küçük ve orta büyüklükteki işletmeler
  • Restoran, kuaför, doktor, çilingir, su bayisi, tesisatçı, pastane, emlakçı, çiçekçi ve şu an akla gelmeyen pek çok KOBİ, yerel SEO çalışmaları için son derece uygundur.

Tüm bu bilgilerle birlikte yerel SEO rehberi niteliğindeki bu yazımızın sonuna geldik. Siz de yereldeki fiziksel mağazanızı daha görünür kılarak hedef kitlenize ve yeni alıcılara açmak isterseniz, yerel SEO nedir, konusunu kavrayarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Google Benim İşletmem: Video Kaydı İle Doğrulama başlıklı yazımızı da okumadan geçmeyin!

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları