Keşfet

Kaçış Yok: Influencer Etkisi

Son zamanların pazarlama trendlerinden olan influencer marketing uygulaması yükselişini sürdürüyor. Markaların dijital evrenle samimi bir şekilde bağ kurmasını sağlayan influencer pazarlama kavramını gelin yakından tanıyalım. İnfluencer marketing ne demek? Cevaplar yazımızda!
1627661422754

Yusuf Esen

20/12/2022 - 6 dakikalık okuma

Teknolojinin gelişmesiyle insanların dünyası değişmeye devam ediyor. İnsanlar artık sosyal medya dünyasının tarafında. Alışverişten iletişime kadar birçok tutum Instagram gibi mecralarda yer edinmiş durumda. Peki büyük bir kitlenin bulunduğu bir ortamda kanaat önderlerinin varlığından söz etmemek mümkün mü? Artık tüm markalar alışveriş konusunda kanaat önderlerinin etkisini kabullenmiş konumda. İşte bu durum influencer marketing kavramını doğurdu.

Artık kendi popüler isimlerini üreten sosyal mecralar, markaların vazgeçilmezi konumunda. Her kullanıcının içerik üreticisi olarak var olduğu sosyal medya topluluklarında yaşamın her alanı sergileniyor. Bununla birlikte insanlara arasında sonsuz bir etkileşim olduğu gözleniyor. Bu devinim hali influencer pazarlama stratejilerinin gücünü anlamak için yeterli. Bu yazımızda size geleneksel reklam stratejilerini saf dışı bırakan influencer pazarlaması uygulamasından bahsedeceğiz.

Influencer Marketing Nedir?

Cambridge sözlüğünde influencer kavramı; başkalarının davranışlarını ve fikirlerini etkileme yeteneğine sahip kişi ya da grup olarak tanımlanıyor. Yani sosyal medyada popüler olan isimler kullanıcısı olduğu mecrada günlük yaşam pratiklerini sergileyerek kitleleri etkisi altına alabiliyor. Markaların desteğiyle bu düzen, bir satış stratejisine dönüşüyor. İnsanların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayarak marka ve ürün imajının yükselmesini sağlayan ağızdan ağıza pazarlama (WOM) kavramını duymuşsunuzdur. Bu kavramın bir kanaat önderiyle birlikte dijital dünyaya yansımasını da influencer marketing olarak niteleyebiliriz. Şimdi gelelim etkileyici pazarlama olarak da bilinen influencer marketing kavramının sektördeki yerine.

Influencer Marketing Stratejilerinin E-Ticaret Sektöründeki Yeri

Dijital pazarlama sektöründeki yatırımları incelediğimizde influencer marketing uygulamalarının değerini anlamak mümkün. Reklamcılar Derneği’nin yayımladığı 2021 Yılı Medya ve Reklam Yatırımları raporunda mobilin dijitaldeki payı yüzde 73 olarak aktarılıyor. 69 milyon sosyal medya kullanıcısının bulunduğu Türkiye’de bu payın bir kısmı influencer marketing uygulamalarında.

Influencer Marketing Hub’un 2022 Benchmark raporu incelendiğinde ise dünyada da influencer pazarlamanın yükselişte olduğunu gözlemlemek mümkün. Raporda 2021 yılında ortalama 13.8 milyon dolarlık yatırım 2022 yılında 16.4 milyon dolara çıkacağı belirtiliyor.  Ayrıca global çapta yüzde 19 büyüme gösteren uygulamaların bu yıl dijital pazarlamada önemli bir konumda olacağını öngörülüyor. Bu verilerin yanında sosyal medya uygulamalarının e-ticareti kolaylaştırmaya yönelik güncellemeleri de influencer marketingde etkili olduğunu söylemek mümkün. Statista’dan alınan verilere göre influencer pazarlama alanının lider platformu Instagram. Bununla birlikte YouTube ve her geçen gün büyümeye devam eden TikTok da influencer marketing konusunda oldukça popüler sahalar. Dünyanın her tarafında ilgiyle kullanılan bu platformlar güncellemeleriyle influencer marketing uygulamalarına yeni alanlar yaratmaya devam ediyor. Buna örnek olarak  Tiktok’un kullanıcıların doğrudan alışveriş yapmalarını sağlamak için Shopify ile başlattığı işbirliğini gösterebiliriz.

Yükselişini sürdürmeye devam eden bu sektörün yıldızları tartışmasız herkes tarafından merak edilen influencerlar. Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformların çok takipçili isimlerini artık dijital dünyanın yeni celebrityleri olarak aktarabiliriz. BusinessWire’ın pandemi döneminde yayınladığı verilere göre tüketicilerin %61’in influencerların ürün tavsiyelerine güveniyor. Bununla birlikte veriler, tüketicilerin ürün seçimi konusunda influencerları aileleri gibi gördüğünü gösteriyor. Peki influencer olmak için kaç takipçi gerekiyor? Popüler kullanıcıların bu sektöre nasıl girebileceğini anlatabilmek için öncelikle influencer türlerini inceleyelim.

Influencer Türleri

Influencer’ların sektördeki değeri ve konumu; takipçi sayısı, ilgi alanı ve hedef kitlesine göre değişkenlik gösteriyor. Markalar ve ajanslar da bu tür unsurları dikkate alarak ortaklık kuracağı influencerı belirliyor. Peki influencerlar temel olarak hangi metriklere göre sınıflandırılıyor. Gelin influencer türlerine yakından bir göz atalım.

 • Mega Influencer

Mega influencerlar bu dünyanın en söz sahibi kişileri. 1 milyon ve üstü takipçiye sahip olan  dijital dünyanın yıldızları farklı kitlelerle aynı anda etkileşim kurabiliyor. Tabii mega influencer olarak adlandırılan kişilerin popülaritesi sadece dijital mecralardan gelmiyor. Aslında bu grupta yer alan isimler geleneksel medyada da adını duyurmuş ve ün kazanmış kişiler. Her markanın bu influencer grubuyla çalışması pek mümkün değil. Çünkü mega influencer grubu işbirliği konusunda oldukça seçici davranıyor. Bununla birlikte mega influencerlar ile yapılan anlaşmalar fazla maliyetli olabiliyor.

 • Makro Influencer

Makro influencerlar mega influencerlardan daha az takipçi sayısına sahip olsa da etkileşim oranları benzerlik gösterir. 500 bin ila 1 milyon arasında takipçisi olan influencerların dahil olduğu gruba markalar tarafından rağbet oldukça fazladır. Çünkü bu gruba dahil olan isimler mega influencerlara göre daha az maliyetli ve daha kolay ulaşılabilirdir.

 • Orta Seviye (Mid-Tier) Influencer 

50 ila 500 bin takipçi sayısı aralığında olan orta seviye influencerlar üst grupla alt grubun özelliklerini birlikte barındırıyor. Bu sınıfta bulunan influencerlar özel hayatlarını ön planda tutuyor. Çünkü markalar orta seviye grubunda bulunan influencerların özel yaşamı ve ilgi alanlarıyla yakından ilgileniyor.

 • Mikro Influencer

Mikro influencerlar etkileşim gücüyle sektörün gözde grupları arasında bulunuyor. 10 bin ila 100 bin aralığında takipçiye sahip olan influencerlar genellikle moda, seyahat veya fitness gibi niş alanlara yöneliyor. Kendi alanlarındaki yetkinliklerini ve uzmanlıklarını kanıtlayarak takipçilerini de bu çerçevede topluyor. Bu nedenle makro ve mikro sınıfı kadar güçlü olmasa da, mikro influencerlerın kendi alanlarındaki etkileşim oranı bir hayli yüksek. Ürün veya hizmetleriyle niş bir kesime hitap etmek isteyen markalar mikro influencerlarla çalışmayı tercih edebiliyor.

 • Nano Influencer

Nano influencerlar, sosyal medyanın az takipçili ama etkili isimleri. 10 binden az takipçiye sahip olan nano influencerlar, diğer gruplara göre daha doğal ve samimi bir imaj çiziyorlar. Bunun için takipçileri tarafından daha özgün ve güvenilir görülüyor. Filtrelerin kalktığı bu sınıfın satın alma davranışlarına etkileri oldukça çünkü. Çünkü nano influencerlar takipçileriyle daha fazla iletişim kuruyor. Kişisel bağlantı, yüksek etkileşim ve düşük bütçe gibi avantajlarla sektörün popüler sınıfı olan nano influencerlar markaların yeni gözdesi.

Başarılı Bir Influencer Marketing Stratejisi İçin Ne Yapılmalı?

E ticaret dünyasında başarı sağlamak için dijital pazarlamak stratejilerinin etkili bir biçimde kullanılması gerekiyor. Yukarıda bahsettiğimiz verilerden de yola çıkarsak influencer marketing uygulamalarını göz ardı etmemenizde fayda var. Peki bu stratejiden başarıya ulaşmak için ne yapmak gerekli? Marka profiline ve hedef kitlesine seslenebilecek bir isim bulmak. Tabii başarılı bir influencer marketing kampanyası yürütmek sadece bundan ibaret değil. Markaların influencer marketing stratejisinde başlıca dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Influencer marketing kampanyasını ne için yürütüleceği belirlenmeli. (Ürün ve marka bilinirliği gibi amaçlar.)
 • Kampanya öncesinde hedef kitlenin yaş ortalaması, gelir grubu ve satın alma davranışı gibi metrikler ölçülmeli.
 • Kampanyanın başlatılacağı dijital saha belirlenmeli. (Instagram, TikTok, YouTube vs.)
 • Etkileşim gücü yüksek ve hedef kitleyle iletişim kurabilen bir influencer seçimi yapılmalı.
 • Kampanya stratejisi hedef kitleye erişebilecek ve ilgi çekici düzeyde tasarlanmalı.
 • Gerçekleşen influencer pazarlama kampanyasının sonuçları analiz edilmeli.

Bu unsurları dikkate alırsanız influencer marketing stratejisiyle yüksek dönüşüm elde edebilirsiniz. Marka olarak size uygun ismi ve marketing stratejisini belirlemek için kendiniz ilerleyebilir veya bir ajansla çalışabilirsiniz.

Influencer olmanın inceliklerini keşfetmek isterseniz “Influencer Olmanın Altın Kuralı” adlı içeriğimizi incelemeden geçmeyin!

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları