SEO

Görünmez SEO Tehlikesi: Keyword Cannibalization

Günümüzde kullanıcılar her ihtiyacı için arama motorlarından faydalanır. Durum böyleyken organik arama stratejilerinde rekabet iyice kızışmış bir durumda. Bunun için sayfalarınızın daima açıklayıcı, anlaşılır ve belirli bir arama hacmine hitap etmesi gerekir.  Çünkü arama motoru algoritmaları tek bir hataya dahi tolere etmemekte. Eğer siteniz için bu kriterler görünür değilse keyword cannibalization sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
1627661422754

Yusuf Esen

25/10/2023 - 9 dakikalık okuma

Pazarlama dünyasında tüketiciye birden fazla seçenek sunmak her zaman önemli olmuştur. Çünkü tüketici ihtiyaçlarına uygun ürünü bulmak ve tüketmek için rakiplere yönelebilir. Bu durumda tüketiciye “senin için her zaman buradayım” diyebilmek için ürün veya içerik çeşitliliği sunmanız gerekir. Fakat bu kural her zaman geçerli değil. Bazı durumlarda sadece “senin için tek doğru kanal benim” demek gerekir. Bu durum organik arama dünyasında kesinlikle böyledir.

Günümüzde kullanıcılar her ihtiyacı için dijital dünyanın içerisinde. Hal böyleyken organik arama optimizasyonu stratejilerinde rekabet iyice kızışmış bir durumda. Bunun için sayfalarınızın daima açıklayıcı, anlaşılır ve belirli bir arama hacmine hitap etmesi gerekir.  Çünkü arama motoru algoritmaları tek bir hataya dahi tolere etmemekte. Eğer siteniz için bu kriterler görünür değilse keyword cannibalization sorunuyla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Hem teknik hem de içerik stratejileri açısından büyük önem taşıyan bu sorunu saptamak ve çözmek için bu kavramı aklınızın bir köşesine not etmenizde fayda var.

Keyword Cannibalization Nedir?

Keyword Cannibalization teriminden bahsetmeden önce geleneksel pazarlama dünyasında da sıklıkla duyulan “Cannibalization” kavramını tanıyalım. Dilimize “Kanibalizasyon” olarak geçen bu kavram pazarlama alanında; bir ürünün muadili olan başka bir ürün tarafından satışlarının düşürmesi anlamında kullanılır. Yani markanızın birbiriyle eşdeğer bir yeni bir de eski olmak üzere iki ürünü olduğunu düşünün. Eğer yeni ürününüz eski ürününüzün satışlarını düşürüyor ise burada kanibalizasyon sorunu olduğunu söylemek mümkündür. Keyword Cannibalization kavramının anlamı da bu tanıma benzerdir.

Keyword kanibalizasyonu, bir sitedeki birçok sayfanın aynı anahtar kelimeyi hedeflemesi ve aynı amaca hizmet etmesi durumunda ortaya çıkan bir SEO sorunudur. Bu durum, genellikle SERP sıralamalarını ve organik trafik performansını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca kullanıcıların site veya marka algılarında güvensizlik etkisi yaratır. Çünkü arama motorlarında bir siteden birden fazla sonucun yer alması içeriklerin yeterli olmadığı algısı oluşturabilir. Keyword kanibalizasyon etkilerini yazımızın devamında işleyeceğiz. Şimdi gelin organik arama performansını büyük ölçüde etkileyebilen bu sorunun kaynaklarını inceleyelim.

Anahtar Kelime Kanibalizasyonu Nasıl Meydana Gelir?

Keyword cannibalization probleminin meydana gelmesinde hem teknik hem de içerik strateji sorunlarımın payı olduğunu söylemek mümkündür. Bu yüzden herhangi bir keyword cannibalization problemi saptandığında iki alanın da sorgulanması gerekir. Anahtar kelime kanibalizasyonu sorununa neden olan eylemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Benzer içerikleri zaman içinde yayınlama
 • Eski sayfayı yönlendirmeden yeni bir sürümünü yayınlama
 • Aynı ürün kategorisine farklı yollar oluşturma
 • Aynı anahtar kelime için benzer sayfaları optimize etme
 • Alt kategori sayfalarında optimizasyon işlemi eksikliği

Hem teknik hem de editöryel açıdan yapılan bu tür hatalar keyword kanibalizasyon hatalarının kaynağı olabilir. Fakat bu tür etkilerin görülmediği senaryolarda da bu hatayla karşı karşıya kalma ihtimaliniz de bulunur. Bu tür durumlarda site verilerinizi dikkatlice incelemenizde fayda var.

Keyword Cannibalization Etkileri Neler?

Bir SEO sorunu olan anahtar kelime kanalizasyonunun, bir web sitesinde belirli anahtar kelimelerin farklı içeriklerde rekabet etmesi durumunda ortaya çıktığını daha önce belirtmiştik.  Bu hatayı tespit edebilmek için bazı verileri dikkatle inceleyebilirsiniz. Keyword cannibalization sonucunda oluşabilecek problemleri şu şekilde sıralamamız mümkün: 

Organik Sıralama Düşüşleri: Bir web sitesinde farklı sayfalarda aynı anahtar kelimeyi hedefleyen içerikler varsa arama motorları hangi sayfanın daha önemli olduğuna karar veremeyebilir. Bu da sayfaların arama motoru sonuçlarında düşük sıralarda görünmesine neden olabilir.

Trafik Kayıpları: Eğer birden fazla sayfa aynı anahtar kelimeyi hedefliyorsa, arama motorları her iki sayfayı da farklı kullanıcılara gösterebilir. Bu durumda potansiyel ziyaretçiler arasında bölünme yaşanır ve her iki sayfaya da az trafik gelir.

Yetersiz İçerik Algısı: Birden fazla benzer içerik, kullanıcılar arasında karışıklığa ve karmaşaya neden olabilir. Hangi sayfanın neyi anlattığına dair netlik olmaması kullanıcı cephesinde yetersiz içerik algısı yaratabilir.

Otorite Kaybı: Birbiriyle eşdeğer içeriklerin rekabet etmesi, site otoritesinin bölünmesine veya zayıflamasına neden olabilir. Bunun sonucunda genel olarak sitenin arama motorlarındaki otoritesi düşebilir.

Alakalı Sayfada Potansiyel Kaybı: Keyword cannibalization görülmesi halinde kullanıcının arama niyetine hitap edecek sayfa pozisyon kaybedebilir. Bu durum kullanıcıların asıl aradığı sayfaya ulaşamamasına neden olur. Böylece söz konusu sayfa potansiyel değerini kaybeder.

Dönüşüm Kayıpları: Kullanıcıların doğru içeriği bulamaması veya istedikleri bilgiye ulaşmak için zorlanması dönüşüm oranlarını düşürebilir.

Bu etkileri sizin için aktarırken küçük bir not düşmemizde fayda var. Eğer siteniz güçlü bir otoriteye sahipse, bir anahtar kelime üzerinden 2-3 sayfanız arama ekranında görülebilir. Bu durum her zaman keyword cannibalization sorununa işaret etmez. SERP ekranında birden fazla sayfanın bulunmasında nasıl keyword cannibalization tespit edilebilir merak ediyorsanız, buyurun diğer konuya geçelim.

Keyword Cannibalization Sorunu Nasıl Tespit Edilir?

Keyword cannibalization sorununu tespit edebilmek için ilk olarak söz konusu anahtar kelime hakkındaki SERP sıralamasını incelemeniz gerekir. Ardından ise bu sürecin en önemli noktası olan anlam bakımından inceleme yapmak gelir. Eğer bir anahtar kelime aramasında SERP ekranında iki veya daha fazla sayfanız bulunuyorsa içeriklerinizi gözden geçirin. Sayfalarda yer alan içerikler anlam bakımından farklı arama niyetlerine hitap ediyor olabilir. Bu durumda keyword cannibalization sorununun olduğu söylenemez. Peki kısa yoldan anahtar kelime kanibalizasyonu tespiti nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız web sitenizi muayene etmenin pratik yolları aşağıdaki başlıklarda.

Arama Motoru

Sitenizdeki keyword kanibalizasyon sorununu bulabilmek için arama motorları üzerinden ilerlemeniz mümkün. Bunun için sadece hedeflediğiniz anahtar kelimeyi sitenizle birlikte aratmanız yeterli. Oldukça pratik olan işlem için arama motoruna şu formülü yazın:

site:Web Siteniz “aranacak anahtar kelime”

 

Bu adımdan sonra SERP ekranında çıkan içeriklerinizi inceleyerek kanibalizasyon sorununun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Ahrefs

SEO dünyasının popüler araçları arasında yer alan Ahrefs, anahtar kelimeler üzerinden sayfa sorgusu yapmanız için pratik bir arayüz sunar. Anahtar kelimeler üzerinden rakip analizi, backlink analizi ve organik arama verileri Ahrefs ile pratik bir şekilde incelenebilir. Eğer bu araçla neler yapabileceğiniz detaylı olarak öğrenmek isterseniz “Ahrefs ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey” adı içeriğimize göz atmadan geçmeyin. Şimdi gelelim Ahrefs ile sitedeki kanibalizasyon sorunlarını tespit etmeye. Pratik bir kanibalizasyon muayenesi için şu adımları takip edin:

 • İlk olarak sitenizin domain adresini girin.
 • Ardından organik anahtar kelimeler raporu (Organic Keywords) sekmesine tıklayın.
 • Filtrelere tıklayın ve araştırmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazın.
 • Sıralamada anahtar kelimenize karşılık gelen sorguya tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda anahtar kelimenizle listelenen sayfaları göreceksiniz.

Bu listede anahtar kelimeyi hedefleyen sayfalarınızın SERP konumunu detaylı bir şekilde incelemeniz mümkün. Listelenen sayfalarınızda bulunan içerikleri inceleyerek keyword cannibalization sorununu değerlendirebilirsiniz.

Google Search Console 

“Google Search Console, SEO dünyasının vazgeçilmez araçları arasından biridir.” Web sitesi performansına dair tüm verileri detaylı bir şekilde sunan bu araç sayısız özelliğiyle bu söylemi fazlasıyla hak etmekte. Sitenizde yer alan sayfalarınızın Google’daki performansını farklı parametrelerle değerlendirmek için Search Console’u mutlaka kullanmanız gerektiğinin altını çizelim. Bunun nedenini detaylı bir biçimde merak ediyorsanız “İçerik Üreticileri için Google Search Console Kullanımı” içeriğimiz bir nebze olsun soru işaretlerinizi giderebilir. Search Console’un sunduğu parametreler dünyası keyword kanibalizasyonu problemini tespit etmenize de olanak tanır. Bu araçla web sitenizdeki kanibalizasyon sorunlarını tespit etmek için şu adımları izlemeniz yeterli: 

 • Sayfanızı Search Console Arayüzüne ekledikten sonra “Search Results (Arama Sonuçları)” sekmesine tıklayın.

 

 • “+ New” yazan butona tıklayın. Sonrasında “Query (Sorgu)” sekmesine tıkladığınızda karşınıza çıkan sorgu bölümüne araştırmak istediğiniz anahtar kelimeyi yazın.

 

 • Altta çıkan listede yer alan “Pages (Sayfalar)” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfaları inceleyerek kanibalizasyon sorgusu yapabilirsiniz.

Keyword Cannibalization Çözümleri

Yazımızın bu noktasına kadar keyword cannibalization sorununa dair her şeyi detaylı bir şekilde işledik. Tüm bu bilgilerin ardından geriye tek bir sorunuzun kaldığını umuyoruz: “Bu sorunu nasıl giderebilirim” Bu sorunun cevabı biraz kanibalizasyon probleminin kaynaklandığı noktaya göre değişir. Fakat her zaman birden fazla çözüm yolunun bulunduğunu söylemek mümkündür.

 • İçeriklerinizi Birleştirin

Keyword cannibalization problemini tespit ettiğiniz içerikler anlam bakımından eşdeğerse bu çözüm ideal seçenektir. İçerikleriniz aynı arama niyetine hitap ediyorsa veya aynı anahtar kelimelerle kurgulanmışsa birleştirme yöntemini uygulayın. Böylece hem trafiğin bölünmesini engellersiniz hem de yetersiz içerik algısını ortadan kaldırmış olursunuz.

 • Kullandığınız Anahtar Kelimeleri Yeniden Değerlendirin 

İçerikleriniz anlamsal açıdan farklı arama niyetine hitap etse bile anahtar kelime kurguları birbiriyle örtüşüyor olabilir. Bu durumda anahtar kelime kümenizi güncellemeniz oldukça önemlidir. Bu süreçte sayfalarınızın keyword çerçevesini güçlendirin. Bununla birlikte yeni alakalı anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de kümenize kazandırın. Böylece sayfalarınız farklı arama niyetlerinde yüksek potansiyele ulaşabilir.

 • Noindex Etiketi Kullanın

Kanibalizasyon sorununa sebep olan sayfaları site mimarisinde tutmak istediğiniz durumlar da olabilir. Bu durumu arama motorlarına bildirmeniz kanibalizasyon sorunundan kurtulmanızın tek yoludur. İçeriğinizin zayıf olduğu sayfada “noindex” etiketini kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Buradaki en önemli husus arama motorlarının dizinine dahil etmeyeceğiniz sayfayı seçmeniz. Bunun için kanibalizasyon sorununa neden olan sayfalar arasından zayıf içeriğe sahip olan seçeneği belirlemeniz oldukça önemli.

 • 301 Yeniden Yönlendirmesi Yapın

Keyword kanibalizasyonu sorununu giderebilmeniz için yönlendirme işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, aynı değerdeki sayfaların organik trafiği bölmesini önlemek için harika bir yoldur. 301 yönlendirme türü, arama motorlarına eski URL’nin artık kullanımda olmadığını bildirir. Böylece kullanıcıların veya botların otomatik olarak yeni URL’ye yönlendirilmesini sağlar. 301 yönlendirmesi hakkında detaylı bilgi almak için “301 Yönlendirmesi ve SEO Açısından Önemi” adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Canonical Etiketi Kullanın

Canonical etiketi,  arama motoru botlarına otoriter sayfayı bildirmenin en pratik yoludur. Bu işlem birçok sayfanın eşdeğerde olduğu durumda, içerik ve trafik hacmi açısından en değerli sayfayı ön plana çıkarmanız ideal çözüm olabilir.  Eğer sayfanızın kaynağına canonical etiketi ekleyerek kanibalizasyon problemini çözmeye karar verdiyseniz bazı unsurlara dikkat etmelisiniz. Nedenini merak ediyorsanız “Canonical Etiketi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Google algoritma güncellemelerini, isimleri ve anlamlarını biliyor musunuz?

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları