Google Ads

Google Ads Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Detay

Google Ads, özellikle yeni başlayanlar için büyük ölçüde yıldırıcı ve kafa karıştırıcı bir platform olabilir. Google Ads ile "Bir arkadaş bakıp çıkacaktım," demek pek mümkün değildir; bu platforma bir kez adım attığınız andan itibaren en ince detaylarını dahi öğrenmeniz, hangi özelliğin ne işe yaradığını ve platformun en etkili biçimde nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmeniz gerekir.
anastasya-nikitina

Anastasiia Nikitina

28/06/2023 - 7 dakikalık okuma

Eğer siz de Google Ads kullanımınızda ilk seferde başarılı bir reklam kampanyası planlamak ve yürütmek istiyorsanız, sizin için bilmiyor olabileceğiniz bazı temel Google Ads özelliklerini listeledik. Google Ads’de kullanabileceğiniz – hatta bazı durumlarda kullanmanızın farz olduğu – 10 temel özellikle karşınızdayız. Şimdiden rica ederiz!

  1. Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcı’yı daha önce duymuş olsanız da duymasanız da, onu etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz mühimdir. SEO için bir içerik stratejisi belirlemek söz konusu olduğunda da Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanabileceğiniz bazı yollar vardır, ancak asıl amacı reklamlar içindir. Anahtar Kelime Planlayıcı, kampanyanıza eklemeyi düşündüğünüz anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama hacimlerini ve teklifleri gösterir. Aynı zamanda listenize ekleyebileceğiniz diğer benzer anahtar kelime ve kelime gruplarından oluşan geniş bir liste de sunar. Anahtar Kelime Planlayıcı’yı incelemek için zaman ayırmaya değer; işletmenizi bulmak için kullanılan her arama terimine hakim olduğunuzu düşünüyorsanız, bu aracı kullanarak aslında her şeyi de bilmediğinizi fark edeceksiniz. Bazı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri, düşündüğünüz arama hacmine sahip olmayabilir veya belirli anahtar kelimeler için teklif vermek bütçenizi aşabilir.

  1. Negatif Anahtar Kelimeler

Reklamlarınızın işletmenizle alakalı olmayan aramalarda gösterilmesini istemediğiniz için negatif anahtar kelimeler, en az baz anahtar kelimeleriniz kadar önemlidir. Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, benzer olabilecek ancak işletmenizin sunduğundan farklı anahtar kelimelere dikkatinizi çekebilir. Örneğin, işletmeniz bir “atölye” için yer sunuyor olabilir. Peki bu, birinin sanatını yaratabileceği türden bir stüdyo atölyesi mi, yoksa eğitim için bir toplantı odası mı? Anahtar Kelime Planlayıcı, Search Console, reklam kontrol panelinizdeki ‘Aramalar’ verilerini (bir kampanya yürütüyorsanız veya yürüttüyseniz) ve kendi bilginizi harmanlayarak, kesinlikle istemediğiniz negatif anahtar kelime arama terimlerinin oldukça iyi bir listesini derleyebilirsiniz.

  1. Kalite Puanları

Konu reklam yaratmaya geldiğinde Kalite Puanları’nı gözden kaçırmak gerçekten çok kolay olabiliyor. Nihai hedefiniz bu olduğu için harika bir reklam metninin kesinlikle teklifinizi düşüreceğini ve yerleşimlerinizi yükselteceğini varsayabilirsiniz, ancak bazı açılardan bildiklerinizi unutmanız ve bunun yerine reklamlarınızı kampanyanızdaki anahtar kelimelere dayalı olarak yazmanız gerekebilir. Bir bütün olarak kampanyanızı ve ödediğiniz tutarı asıl belirleyen unsur anahtar kelimelerdir, bu nedenle anahtar kelimelerinizin reklamlarınızda – daha da spesifik olarak  başlıklarda, açıklamalarda ve açılış sayfanızda – istisnasız olarak bulunması gerekir. Aksi takdirde daha yüksek teklif maliyeti, daha düşük genel yerleşim ve reklamların sık yerleştirilmemesi anlamına gelen düşük bir Kalite Puanı alırsınız. Her bir reklamın kalite puanını Reklamlar ve Uzantılar sekmesinden kontrol edebilirsiniz. 7’den azsa, tutarlı olduklarından emin olmak için anahtar kelimelerinize, reklam metninize ve açılış sayfanıza bir göz atmanız farz olmuş demektir.

  1. Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü Reklam Ağı‘nı daha önce de duymuş olabilirsiniz, peki bu kavram tam olarak neyi ifade ediyor? Google Ads Ağı ikiye ayrılır: Arama ağı, reklamlarınızın Google’da görüntülendiği yerdir. Görüntülü reklam ağı ise reklamlarınızın dünyanın dört bir yanındaki web sitelerinde göründüğü yer olarak karşımıza çıkar. Görüntülü Reklam Ağı, kendi ağınızda gösterebilmeniz adına metin reklamların yanı sıra görselli reklamlar da oluşturmanıza olanak sunar. Görüntülü reklamlar, tek başına metin reklamlardan ortalama %0,1 daha yüksek tıklama oranına sahiptir; erişimi en üst düzeye çıkarabilmeniz için farklı değişkenler göz önünde bulundurularak oluşturulan reklam türleridir. Reklamlar gösterimlere göre değil, Tıklama Başına Maliyete göre de ücretlendirilir. Google’a göre web sitelerinin büyük çoğunluğu reklam bardınrırıyor ve Görüntülü Reklamlar internet kullanıcılarının %90’ına kadar ulaşabiliyor.

  1. Radius Targeting (Çevresel Hedefleme)

Evet, Google Ads kullanarak elbette konuma göre hedefleme yapabilirsiniz, ancak yarıçapa göre de hedefleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu küçük numara, restoran veya kuaförler ya da yerel teslimat seçeneği olan bir çiçekçi gibi yerel bir kitleye sahip olan, bu nedenle de bölgedeki kitleyi hedeflemek isteyen işletmeler için idealdir. Teklif ayarlamalarını, arama yapan kişinin konumunuza ne kadar yakın olduğuna bağlı olarak artacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Teklif ayarlamaları konusunda rahat olmak ve kimin görüntülemesi veya tıklaması için daha fazla para ödemeye değer olduğunu bilmek de başarının önemli bir anahtarıdır.

  1. Reklam Takvimi (Günün Saatine Göre)

Reklamlarınızın yayınlanmasını istediğiniz günün saatlerini ayarlamak, bütçenizi ve yatırım getirinizi en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmak için oldukça mühimdir. Bir B2B şirketiyseniz işinizle alakalı bir arama yaparken diğer işletmelerin çalışanlarının muhtemelen sabah 9 ile akşam 5 arasında çalışacaklarını güvenle varsayabilirsiniz. Öte yandan hedef kitleniz küreselse saat dilimleri hesaplamalarını da dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Özellikle teknoloji sektöründeki ofis çalışanlarının Pazartesi’den Cuma’ya 09:00-18:00 saatleri arasında arama yaptıklarını söylemek mümkün. B2C’ler için arama hacimlerinin en yüksek olacağı günün saatini tahmin etmek zorken, insanların genellikle sabah 02:00 ile 06:00 arasında arama yapmadığını varsaymak da yanlış olmayacaktır. Kısacası bu Google Ads özelliğini kullanarak reklamlarınızı günün saatine göre takvimleyebilir ve daha etkili hedeflemeler gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Site Bağlantısı Uzantıları (Sitelink Extentions)

Herkes reklamının öne çıkmasını ister, bu nedenle Site Bağlantısı Uzantıları çok önemlidir. Bunlarla bir telefon numarası, konumlar, özel özellikler ve web sitenizin sayfalarına doğrudan bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bunların tümü tamamen izlenebilir olduğundan, reklamınıza dayalı olarak kaç kişinin sizi aramak için telefon numaranıza tıkladığını görebilir ve insanların reklamınızın neresine tıkladığını gösteren verilere sahip olabilirsiniz. Belirttiğiniz açılış sayfasının ana bağlantısına mı tıkladılar yoksa daha yararlı olduğu için site bağlantısı uzantılarından birini mi tercih ettiler? Site Bağlantısı Uzantılarının kurulumu gerçekten çok kolaydır, bu nedenle de reklamlarınızın temelinde yer almaları şiddetle tavsiye edilir.

  1. Kitlenin İlgi Alanları

Google Ads kullanırken Kitle sekmesinin altında kitle ekleyebileceğinizi fark edeceksiniz. Bu, yalnızca Arama ve Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam yayınlıyorsanız geçerlidir. Kitleler, ilgi alanlarına göre hedeflenebilir ve reklamlarınızın, Kitleler sekmesinde belirtilen ilgi alanlarıyla eşleşen içeriği barındıran web sitelerinde görünmesini sağlar. Mevcut tüm farklı ilgi alanlarına bir göz atarak kitleniz hakkında daha derin bir anlayış elde edebilirsiniz. Bazıları kampanyanız için bariz bir seçim olabilir, bazıları ise size ilham kaynağı oluşturabilir.

  1. Yerleşimleri Yönetme

Görüntülü Reklamlar kavramını biraz kurcalayarak bu reklamların nereye yerleştirileceği konusunda biraz söz sahibi olabilirsiniz, ancak bunu her daim yönetmeniz ve takip etmeniz gerekir. Hedef kitlenizin nerede olduğu ve reklamlarınızın nereye gidebileceği konusunda bir fikir edinmek için kitle hedefleme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Rakiplerinizi hariç tutulanlar listesine ekleyerek başlayabilir ve Google’ın reklamlarınızı nereye yerleştirdiğini yakından takip edebilirsiniz. Her zaman yerleşimlerinizin web sitesini kontrol etmeli ve reklamınızın nereye gittiğini ya da gideceğini yakından izlemelisiniz.

  1. Teklif Ayarlamaları

Teklif Ayarlamaları, kendinizi en rahat hissetmeniz gereken, en önemli Google Ads özelliklerden biridir. İlk bakışta Teklif Ayarlamaları kullanmak, fazlasıyla gelişmiş ve ileri düzey bir strateji olarak görünebilir, ancak gerçekte bu kadar komplike olmak zorunda değildir. Teklif Ayarlamaları, reklamınızın üst sıralarda yer almasını istediğiniz platformlarda, yerleşimlerde, konumlarda ve anahtar kelimelerde teklifinizin artırılmasını ve reklamınızın en üstte yer alması konusunda çok telaşlı olmadığınız yerlerde teklifinizin düşürülmesini sağlar. Maksimum teklif için bir üst sınır belirleyebileceğiniz bir otomatik teklif stratejisi çalıştırabilir ve +%10 veya -%10 gibi teklif ayarlamalarını kullanabilirsiniz. Ancak anahtar kelimelere manuel olarak teklif vermek için genel olarak ayarlanmış bir manuel teklif verme stratejiniz de mutlaka bulunmalıdır. Gerçek bütçenize dayalı herhangi bir gerçek zamanlı veriye sahip olmadan bu anahtar kelimelerdeki tıklamalar veya gösterimler için ne kadar ödemeyi beklediğinizi bilmek zor olduğundan, yeni başlayanlar veya bir kampanyayı test edenler için bu yöntem önerilmez.

Google Ads de dahil olmak üzere tüm reklam platformlarının olmazsa olmaz kavramı, dijital pazarlamanın temel taşı PPC hakkında tüm detaylara hakim olmak için PPC Nedir, Nasıl Çalışır konulu yazımızı hemen okuyun.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları