Teknik SEO

Yeni Robot Etiketi: “indexifembedded”

İçeriğin ne zaman dizine ekleneceği konusunda daha fazla kontrol sağlayan "indexifembedded" adlı yeni bir robot etiketi, kısa bir süre önce kullanıma sunuldu.
ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

22/01/2022 - 2 dakikalık okuma

indexifembedded” etiketiyle, içerik sayfası noindex etiketine sahip olsa bile, içeriğinizin iframe’ler ve diğer sayfalardaki benzer HTML etiketleri aracılığıyla yerleştirildiğinde, yine de içeriğinizin dizine eklenmesini istediğinizi Google’a söyleyebiliyorsunuz. Bu yeni etiket başta haber siteleri (widget servisleri olan), görsel medya yayıncıları, youtube, instagram, twitter gibi sitelerin ihtiyaçlarını çözmeyi amaçlıyor diyebiliriz.

indexifembedded” etiketi özellikle medya yayıncılarını etkileyen yaygın bir sorunu ele alıyor. Şöyle ki içeriklerin üçüncü taraf site ve/veya sayfalarına yerleştirildiğinde dizine eklenmesini isteyebilir ancak bu içeriğin kendi sitelerindeki karşılığının dizine eklenmesini istemeyebilirler. Medya sayfalarının dizine eklenmesini istemedikleri için şu anda bu tür sayfalarda “noindex” etiketi kullanılıyor. Ancak “noindex” etiketi, indeksleme sırasında içeriğin diğer sayfalara gömülmesini de engellemekte.

Yeni robots etiketi “indexifembedded“, noindex etiketiyle birlikte yalnızca noindex içeren sayfa bir iframe veya nesne gibi benzer bir HTML etiketi aracılığıyla başka bir sayfaya yerleştirildiğinde çalışır. Yani Indexifembedded etiketi, noindex etiketi ile beraber kullanılmaktadır.

Örneğin, benimsitem.com/havadurumu?city=34 hem “noindex” hem de “indexifembedded” etiketine sahipse, bu, Google’ın dizine ekleme sırasında o sayfada barındırılan içeriği baskabirsite.com/hava-durumu.html içine yerleştirebileceği anlamına gelir.

İçeriğinizin yalnızca diğer sayfalara yerleştirildiğinde dizine eklenmesini sağlamak için, “indexifembedded” ‘ı noindex etiketiyle birlikte eklediğinizden emin olun. Örneğin:

<meta name="googlebot" content="noindex" />
<meta name="googlebot" content="indexifembedded" />
<!-- OR -->
<meta name="googlebot" content="noindex,indexifembedded" />

Alternatif olarak etiketi HTTP header alanında da belirtebilirsiniz:

X-Robots-Tag: googlebot:noindex
X-Robots-Tag: googlebot:indexifembedded
...
OR
…
X-Robots-Tag: googlebot:noindex,indexifembedded

Şu anda, “indexifembedded” etiketini yalnızca Google desteklemekte.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları