İçerik Planlaması & Üretimi

Evergreen İçerik (Zamansız İçerik) Nedir?

mert-bekci-profil-2

Mert Bekçi

10/01/2022 - 6 dakikalık okuma

Evergreen içerik, her zaman güncelliğini ve bu anlamda okunabilirliğini koruduğu için Türkçeye “zamansız içerik” olarak da çevriliyor. Birebir çevirisi “yaprak dökmeyen” ya da “sürekli yeşil” olduğundan yeşil içerik gibi yaratıcı birçok adlandırmaya da sahip. Genel olarak okuyucunun “nedir” ve “nasıl yapılır” gibi sorularına yanıt veren evergreen içerikleri diğer içeriklerden ayıran en temel fark, bu sorulara verdiği yanıtın her dönemde geçerli olması. Bildiğiniz gibi, bir kampanya metni, hava durumu ve trafik verileri, trend konulardan oluşan belli başlı içerikler / yazılar zamana karşı geçerliliğini yitirerek baştan üretilmeye tabidir. Oysa evergreen içerik nedir diye bakıldığı zaman bu noktada bunun tam tersi bir süreç işler. Genellikle trend konulardan, anlık gündem konularından meydana gelmeyen evergreen içerikler, böylelikle diğer içerik türlerine kıyasla da fazla değişime uğramaz. Bu sayede yeşil yapraklarını neredeyse hiç dökmeyen, dört mevsim aynı şekilde kalabilen evergreen içerikler zamana karşı eskimeye girmez.

Evergreen İçerikler Neden Önemli?

Peki evergreen içerikler niçin bu kadar önemli? Her şeyden önce belirtmek gerekirse genellikle evergreen içerikleri oluşturmanın uğraşı diğer içeriklere göre daha fazladır. Üzerinde daha çok düşünülmesi, araştırma ve inceleme yapılması, ondan sonra hazırlanması gerekir. Google gibi arama motorları da bu tür içerikleri sevdiği için evergreen içerikler uzun vadede sitenizin trafiğini artırmaya yardımcı olur. Bu da markanızın bilinirliğinin ivme kazanmasını sağlar. SEO uyumlu içerik anlayışı ile de birleşince evergreen içerik tipinden fayda sağlamak çok daha kolaylaşır.

Evergreen İçerik Örnekleri

Bu eskimeyen içerikler, belli başlı konulardan oluşabileceği gibi birtakım konular için de asla uygun değildir. Örnekler ile ilerleyelim.

 1. Ürün incelemeleri: Bir ürün özelinde yapılan incelemeler, değerlendirmeler evergreen içeriğe harika bir örnektir. Bir akıllı telefonu ele alalım ve bunun için iPhone 11 Pro Max’ı seçelim. Telefonun ekranının kaç inç olduğu, kamera özellikleri, pil gücü, hafıza kapasitesi, ekran teknolojisi hemen her zaman aynı kalır ve fazla değişime uğramaz. Eskimeyen içerikler için güncelden ziyade çok daha eski dönemlerde piyasaya çıkmış ürünleri de ele alabiliriz. Mesela bir analog fotoğraf makinesini ve onun hakkında yayımlanan inceleme yazısını düşünün. Ürünün çıktığı gün yazılan inceleme yazısı, bugün de aynı şekilde geçerlidir, değişen bir unsur yok gibidir.
 2. Yemek tarifleri: Zamansız içerik örnekleri arasında yemek tarifleri de hiç şüphesiz ki oldukça popüler. Aşçıların, yemek hazırlayanların yapacakları ufak tefek değişiklikler ve katacakları yorumlar dışında yemek tariflerinde de değişen bir öge neredeyse sıfırdır. Hatta eski nesillerin gençliklerinden bu yana sakladıkları yemek tarifi defterlerini düşünün. Aslında bu tür defterlerin içerikleri de evergreen içeriğin kendisidir. Aradan yıllar geçmesine rağmen tarifler tümüyle geçerliliğini sürdürür.
 3. Diyet metotları: Kilo verme ve buna yönelik diyet uygulama süreçleri de evergreen içerik için biçilmiş kaftan. Farklı pek çok diyet tipi ve yöntemi bulunuyor. Bu metotlar arasından kilo verme programı oluşturmak isteyen kişiler kendilerine uygun seçenekleri tercih edebiliyor. Örneğin, “İsveç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı bir diyet yazısı buna örnek gösterilebilir.
 4. Spesifik konularda araştırmalar: Okurların, okuyucuların, kullanıcıların belirli konulardaki meraklarına ve sorularına yanıt veren birtakım içerikler de eskimeyen içerikler olarak yerini alır. Hoş bir tesadüf ki “Evergreen İçerik Nedir?” başlıklı bir içeriğin kendisi de buna örnek gösterilebilir. SEO Nedir, Metaverse Nedir, NFT nedir, elektrikli araç nedir gibi sorulara yanıt veren listeler, derlemeler, inceleme yazıları da evergreen içerik grubunda kabul edilebilir.

Tüm bu örneklerden yola çıkarak sizce evergreen içerikler başka hangi konularda, alanlarda olabilir? İyi düşünmeler…

Hangi İçerikler Evergreen Değildir?

Yazımızın başlarında evergreen içeriklerin genellikle trend konulardan oluşmadığını, her dönem geçerliliğini koruduğunu belirtmiştik. Bu demek oluyor ki pek çok konudaki trendler, evergreen içerik oluşturmak için elverişli değildir. Örneğin, moda trendleri kendini sürekli yenileyen, yaz sezonu, kış sezonu gibi sunduğu çeşitlerin de sonraki yıl değiştiği bir alan. Bir diğer örnek çeşitli konulardaki haberler olabilir. Sizce bayram dönemlerinde büyükşehirlerde azalan araç yoğunluğuna yönelik bir haber evergreen içerik olabilir mi? Tabii ki olamaz. Politika, ekonomi, sağlık, eğitim gibi kendini sürekli güncelleyen alanlarda da evergreen içerik yazmak pek olası değil. Yine belirli dönemlere ait istatistikler de sonraki yıllarda değişikliğe uğrayabileceği için zamansız içerikler listesinde yer alamaz. Örneğin, COVID – 19’a dair geçen sene yayımlanan bir istatistik ile aynı konuda bugün yayımlanan bir istatistik birbiri ile örtüşmeyebilir. Yılın ancak belirli bir gününde, zaman diliminde popülerleşen içerikler de evergreen içeriğe dahil edilemez. Örneğin, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi konular hakkındaki içerikler ancak yılın ilgili günlerinde popülerleşmeye başlar.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Artık teoriden pratiğe geçebiliriz, ne dersiniz? Bu tip bir içerik üretirken aklınızın bir köşesinde şu maddeleri tutabilirsiniz: Kapsayıcılık, süreklilik, “nedir, nasıl yapılır?” gibi temel sorulara yanıt vermeyi hedeflemek. Yazdığınız yazının da daha çok giriş seviyesinde olması, konuyu incelemeye yeni başlamış olan kitleye hitap etmesi gerekiyor. Bunun sebebi ise incelemelerine yeni başlayan kişilerin ve amatörlerin içeriğe daha çok ihtiyaç duyacak olmasıdır. Bu kurallara bir de SEO hassasiyetini de ekleyebilir ve içerikler arası linklemelerinizi yaparak okuyucularınızı sitenizde gezdirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak şu maddelere de önem verebilirsiniz:

 • Konuyu, örneklerinden farklı ve özgün bir şekilde anlatabilme,
 • Konuya farklı bakış açılarından bakabilme,
 • Okunabilirliği ve sadeliği koruyabilme,
 • Doğru bir SEO stratejisi oluşturabilme,
 • Hedef kitlenizin hangi bilgileri aradıklarını tespit edebilme.

Evergreen İçeriklerin Dönüşüm Oranı Ne Kadar?

Evergreen içeriklerin anahtar kelimeleri genellikle yüksek aranma hacmine sahiptir ve sitenizin çok daha fazla trafik alması kolaylaşabilir. Bununla beraber dönüşüm oranları o kadar yüksek değildir. Bunun en önemli nedenlerinden biri, evergreen içerikleri incelemeye / okumaya başlayan kitlenin henüz inceleme, merak etme, ilgilenme aşamasında olmasıdır. Konuyu henüz yeni yeni öğrenen evergreen içerik okuyucularının hemen satın alma gerçekleştirmesi, form doldurması ya da istediğiniz bir başka dönüşüm işlemini gerçekleştirmesi düşük bir ihtimaldir. Ne var ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi evergreen içerikler markanızın, web sitenizin bilinirliğini çok ciddi ölçüde artırabileceği için organik trafiğiniz artabilir. Bu da yeni bir müşteri kitlesini daha kazanmanın güçlü yollarından biridir.

Evergreen İçerik Üreten Popüler Siteler

 • https://www.wikipedia.org/
 • https://imdb.com/
 • https://www.ehow.com/
 • https://www.hesaplama.net/
 • https://yoast.com/

İçeriğinizin hedefe ulaştığından emin misiniz? İçerik dağıtım stratejisi nasıl oluşturulmalı?sorusunun cevabı için hemen tıklayın!

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları