Araçlar & Ölçümleme

İçerik Oluştururken İşinize Yarayacak Anahtar Kelime Araçları

Gerek içerik yazarlarının gerek dijital mülk sahiplerinin sıklıkla kullandığı anahtar kelime araçları, bu yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Dijital dünyayla içli dışlıysanız pek çok defalar duymuş olabileceğiniz SEMRUSH, Ahrefs, Keyword Tool, Google Trends ve Ubersuggest gibi araçlar sayesinde web sitenizin içermesi gereken anahtar kelimeleri analiz edebilir, doğru bir araştırmayla web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını yükseltebilirsiniz. Detaylar yazımızda.
diler foto

Diler Yazıcı

12/10/2023 - 7 dakikalık okuma

İçerikle içli dışlı olanların vazgeçilmezi, bu işte yeni olanlarınsa alışması gereken bir terim: Anahtar kelime. SEO uyumlu her metinde, diğer ana unsurlarla birlikte mutlaka yer alması gereken bu özel sözcükler, arama motorları için adeta sihirli. Peki, bu kelimelerin ne olduğunu nereden bileceğiz? Onları araştırmak için hangi araçları kullanacağız? Tüm bu soruların cevabı yazımızda saklı. Okumaya devam ederek küresel anlamda en çok tercih edilen anahtar kelime oluşturucu araçları görebilirsiniz. Ancak tüm bunların öncesinde anahtar kelimelerin sihri nereden geliyor, anahtar kelime araştırması neden önemli ve nasıl yapılır konularına da kısaca değiniyoruz. Hazırsanız anahtar kelimelerin sihrinden başlayalım!

Anahtar Kelimeler Neden Sihirli?

Anahtar Kelimeler Neden Sihirli?

Aslında adından da anlaşılacağı üzere anahtar kelime, bir metnin ne hakkında olduğunu anlatmaya yarayan özel sözcük ya da sözcük öbekleridir. Bir metin belgesinin, web sayfasının veya diğer dijital içeriğin belirli bir konuyu, konsepti veya temasını tanımlamak veya ifade etmek için kullanılan bu ifadeler sayesinde internet kullanıcıları, belli içerikleri arama motorlarında daha rahat bulabilir. İşte, içerik oluşturucuları da birtakım anahtar kelime aracı platformları ya da uygulamalarını kullanarak yarattıkları içeriklerin, doğru anahtar kelimeleri içerimesini hedefler. Peki, bu kelimeler neden kritik? Google, bu anahtar kelimeleri neden önemsiyor? Hadi, gelin, bu sorunun cevabına biraz daha yakından bakalım!

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Tabi ki konu SEO ile alakalı. Anahtar kelimeler, web sitesi sahiplerinin, içeriklerini optimize etmesine yardımcı olur. Doğru anahtar kelimeler kullanıldığında bir web sitesi, belirli anahtar kelimelerle ilişkilendirilir ve bu anahtar kelimelerle yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer alması sağlanır.
 • İçerik Planlaması: Anahtar kelimeler, içerik stratejisinin çok önemli bir kısmını oluşturmakta. İçerik üretimi sırasında hangi anahtar kelimelerin hedeflendiği, içeriğin konusunu ve amacını belirler. Doğru anahtar kelimeleri ve diğer SEO unsurlarını barındıran içerikler de hem kullanıcıya hem de web sitesine yarar.
 • Trafik Yönlendirme: Doğru anahtar kelimeleri hedefleyen içerik, organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünebilir. Bu da web sitesine daha fazla organik trafik çekme potansiyeli anlamına gelir.
 • Rekabet Analizi: Anahtar kelimeler aynı zamanda bir sektördeki rekabeti anlamak için kullanılır. Hangi anahtar kelimelerin daha fazla rekabet içerdiği ve hangilerinin daha az rekabetçi olduğu belirlenerek stratejiler oluşturulabilir.
 • Pazar Araştırması: Anahtar kelimeler, bir pazarın ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını anlamak için kullanılabilir. Hangi anahtar kelimelerin popüler olduğu ve potansiyel müşterilerin ne tür aramalar yaptığı konusunda bilgi sağlar.
 • Daha İyi UX: Doğru anahtar kelimeleri hedefleyen içerik, kullanıcıların aradığı bilgilere daha hızlı ve kolay şekilde ulaşmalarına yardımcı olacağı için onlara daha iyi bir kullanıcı deneyimi de sağlar. Bir taşla iki kuş!

Sonuç olarak anahtar kelimeler, web sitesi sahipleri ve dijital pazarlamacılar için epey önemlidir; zira Google ve diğer arama motorları, kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun sonuçları sunmak için anahtar kelimeleri kullanır. Doğru anahtar kelimeleri seçmek ve kullanmak, web sitesinin daha fazla görünür olmasına, daha fazla organik trafik çekmesine ve daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilir.

Şimdi sırada anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz birkaç aracı tanıtmanın zamanı geldi. Karşınızda dünyanın en çok tercih edilen anahtar kelime analiz aracı isimleri!

Keyword Tool

KWtool

Google, Bing, Amazon, ebay, App Store, Play Store, Instagram, Twitter, Pinterest, Etsy, TikTok, Google Trends ve YouTube anahtar kelime bulmak istediğiniz zamanlarda imdadınıza koşacak olan bu araç, dünyanın belki de en çok tercih edilen platformlarından. Ücretli ve ücretsiz hizmetler sunan Keyword Tool; web sitesi sahipleri, dijital pazarlamacılar ve içerik üreticileri için son derece kullanışlı. Bu anahtar kelime önerici, kullanıcıların belirli anahtar kelimelerle ilgili fikirler bulmalarına, anahtar kelime önerileri alıp sıralamalarını iyileştirmelerine ve rekabet analizi yapmalarına yardımcı olur. İşte, Keyword Tool’un harika özellikleri:

 • Bu araç, kullanıcılara belirli anahtar kelimeler için önerilen anahtar kelime listelerini sunar. Böylece kullanıcıların içeriklerini optimize etmeleri ve daha fazla organik trafiği hedeflemeleri kolaylaşır.
 • Araç, her anahtar kelimenin aylık arama hacmi verilerini sunar. Bu, kullanıcıların hangi anahtar kelimelerin daha fazla arandığını ve daha fazla trafik getirebileceğini belirlemelerine yardımcı olur.
 • Keyword Tool, belirli anahtar kelimelerin rekabet seviyelerini gösterir. Bu da kullanıcıların daha az rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemelerine ve daha hızlı sıralama elde etmelerine yardımcı olur.
 • Keyword Tool’un hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri bulunmakta. Ücretsiz sürüm, temel anahtar kelime araştırma işlevlerini sunar; ancak kısıtlamalara sahiptir. Ücretli sürümler ise daha fazla anahtar kelime önerisi ve daha kapsamlı analiz seçenekleri sunması bakımından daha çok tercih edilir.
 • Keyword Tool, kullanıcıların hedefledikleri ülke ve dil için anahtar kelime önerileri almasına olanak tanır. Bu, yerel bir hedefleme stratejisi oluşturanlar için ideal.
 • Yukarıda da bahsedildiği üzere Keyword Tool, Google, YouTube, Bing, Amazon ve diğer popüler arama motorları için anahtar kelime önerileri sunar. Böylece içeriklerinizi farklı platformlarda optimize edebilirsiniz.

SEMRUSH

Semrush

Ücretli ve ücretsiz anahtar kelime bulucu çeşitlerini anlattığımız bu yazıda ikinci sırada SEMRUSH var. SEMRUSH, bir anahtar kelime analiz aracı olarak kullanılabilen bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yazılım platformudur. Platform, web sitesi sahiplerine ve dijital pazarlamacılara anahtar kelime araştırma ve analizinde yardımcı olur. İşte, SEMRUSH’un anahtar kelime analizi aracı olarak nasıl çalıştığını özetleyen temel adımlar:

 • SEMRUSH, girdiğiniz anahtar kelimeye benzer veya ilişkili anahtar kelime önerileri sunar. Bu öneriler, içeriğinizi genişletmek veya daha özel anahtar kelimeler bulmak için kullanışlı olabilir.
 • Her anahtar kelime için aylık arama hacmi, rekabet düzeyi, önerilen teklifler ve diğer önemli verileri sunan SEMRUSH ile anahtar kelimenin potansiyelini ve hedeflemenin ne kadar zor veya kolay olabileceğini anlamanız kolaylaşır.
 • SEMRUSH’a giriş yaptıktan sonra anahtar kelime araştırması yapmak istediğiniz anahtar kelime veya kelime öbeklerini girebilirsiniz. Örneğin web sitenizin içeriğini optimize etmek için “dijital pazarlama stratejileri” kelime öbeğini anahtar kelime olarak kullanıp aranma hacmi konusunda fikir edinmeniz mümkün. Daha sonrasında bu kelime ekseninde yardımcı anahtar kelimeleri de bularak web sitenizdeki ilgili metni oluşturmaya başlamanız yeterli.
 • SEMRUSH, anahtar kelimenin zaman içindeki performansını incelemenize yardımcı olur. Bu, anahtar kelimenin popülerliğinin artıp azalıp azalmadığını görmek için önemlidir.
 • SEMRUSH, anahtar kelime analizi sonuçlarını indirebilmenize ve izleyebilmenize de olanak tanır. İlerlemeyi takip etmeniz ve stratejinizi sürekli olarak iyileştirmeniz için elzem olan bu unsur, anahtar kelime araçlarının en sevilen özelliklerinden.
 • Son olarak SEMRUSH, belirli anahtar kelimeler için en iyi performans gösteren içerikleri ve sayfaları gösterir. Bu, içeriğinizi optimize etmek ve rakiplerinizi geçmek için fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Ahrefs

Ahrefs

Anahtar kelime planlayıcı olarak Ahrefs, web sitelerinin rekabetçi anahtar kelimeleri ve SEO performansını izlemek için sıklıkla kullanılır. Ahrefs ile anahtar kelime analizi yapmak için şu adımları takip etmeniz yeterli.

 • Anahtar Kelime Araması: Ahrefs arayüzüne giriş yaptıktan sonra anahtar kelime analizi yapmak istediğiniz anahtar kelime veya kelime öbeklerini arama kutusuna girin ve çıkan sonuçlar içinde konuyla alakalı olanları seçerek devam edin.
 • Anahtar Kelime Önerileri: Ahrefs, girdiğiniz anahtar kelimeye benzer veya ilişkili anahtar kelime önerileri sunar. Bu öneriler, içeriğinizi genişletmek veya daha spesifik anahtar kelimeler bulmak için kullanışlıdır.
 • Anahtar Kelime Verileri: Ahrefs, her anahtar kelimenin aylık arama hacmi, rekabet düzeyi, önerilen teklifler ve daha fazlası gibi önemli veriler barındırır. Bu veriler, anahtar kelimenin potansiyelini ve hedeflemenin ne kadar zor veya kolay olabileceğini anlamanıza yardımcı olması bakımından son derece faydalıdır.
 • Rekabet Analizi: Ahrefs, belirli anahtar kelimeler için rekabet analizi yapmanıza da olanak tanır. Hangi rakip web sitelerinin benzer anahtar kelimeleri hedeflediğini ve bu anahtar kelimeler için nasıl performans gösterdiklerini görmek, kendi stratejinizi belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Trend Analizi: Google anahtar kelime planlayıcı arayışı içinde olanların, araçtan en çok beklediği konular arasında trendler gelir, demek yanlış olmaz. Ahrefs, anahtar kelimenin zaman içindeki performansını incelemenize olanak tanır. Bu, anahtar kelimenin popülerliğinin azalıp azalmadığını görmek için önemli olabilir.
 • İçerik Performansı: Ahrefs, belirli anahtar kelimeler için en iyi performans gösteren içerikleri ve sayfaları gösterir. Bu da içeriğinizi optimize etmek ve rakiplerinizi geçmek için fikir edinmenize yardımcı olabilir.
 • Anahtar Kelime İzleme: Ahrefs, belirli anahtar kelimeleri izlemenize ve bunlarla ilgili sıralama değişikliklerini görmenize yardımcı olur. Böylece SEO stratejinizi doğrıu bçimde izleyebilir ve geliştirebilirsiniz.
 • Site Dışı SEO: Son olarak Ahrefs, bağlantı profilinizi izlemenize ve spam bağlantıları tespit etmenize yardımcı olan bilgiler de sunar.

Akıllardaki anahtar kelime nasıl bulunur ve neden önemlidir, sorularını cevaplarını bu yazımızda, anahtar kelime takibi konusundaki bilgileri ise Anahtar Kelime Sıralaması Nasıl Takip Edilir? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları