Bin Gösterim Başına Maliyet (Cost Per Mille – CPM)

Bin Gösterim Başına Maliyet, bir reklam kampanyasında reklama maruz kalan her bin kişi için yapılacak reklam harcaması anlamına gelir.

Bin Gösterim Başına Maliyet (Cost Per Mille – CPM)

Dijital pazarlamada CPM olarak bilinen Bin Gösterim Başına Maliyet, reklamcılıkta sıklıkla kullanılan bir ölçüm modelidir. Bu modelde amaç, reklamın fazla sayıda kişiye ulaşmasını sağlamakla beraber reklama maruz kalan her bin kişi için maliyetin ne olacağını anlamaya da yardımcı olur. CPM hesaplanırken reklam yayınlamak için toplam maliyetin ve tahmini hedef kitle sayısının bilinmesi yeterli. Kümülatif kişi sayısının toplam maliyete bölünmesiyle çıkan tutar binle çarpılarak reklam için gösterim başına düşen maliyetin ne kadar olduğu kolaylıkla belirlenebilir. Diğer yandan Bin Gösterim Başına Maliyet ölçümü, farklı mecralardaki reklam kampanyalarının verimliliğini ve maliyetini kıyaslamak için harika bir araç. Buradaki önemli nokta, reklam çalışmasının Bin Gösterim Başına Maliyet hedeflemesinde görüntülenebilir olması için söz konusu reklamın yarısının kullanıcıların ekranında en az 1 saniye gösterilmesi gerektiğidir. Video reklamlar içinse bu süre 2 saniye olarak belirlenmiştir. Marka bilinirliği veya gösterim bazlı reklam kampanyalarınız için ideal olan bu teklif stratejisiyle, son aşamada hedefinize ulaşma konusunda ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz.

CPM hesaplaması yaparken dikkat edilecek hususlardan biri, reklam verilen platformun para birimine göre işlem yapmaktır. Buna dikkat ederek kampanyanızı oluşturduğunuzda Bin Gösterim Başına Maliyet teklifi stratejisi size ve kampanyanıza pek çok yönden avantaj sağlar. Hedeflerinizden biri daha çok sayıda kişiye görünerek daha az reklam harcaması yapmak olduğu için bu teklif stratejisi tam size göre! Bin Gösterim Başına Maliyet nedir, sorusunu cevaplarken bu ölçümleme modelinin kullanımındaki hedefleme yöntemlerinden de bahsetmekte fayda var. Bin Gösterim Başına Maliyet stratejisi oluştururken Reklam Grubu ve Yerleşim Yeri olmak üzere iki ayrı hedefleme yapabilir, kendi metriklerinize uygun tekliflerle kampanyanızı kolaylıkla ölçümlemeyebilirsiniz. Ayrıca CPM ölçüm modeli kampanyanıza yönlenen bağlantıların tıklanmasından çok görüntülenmesi odaklı çalıştığı için marka bilinirliği açısından da oldukça önemli. Yani sizin ödediğiniz tutar kampanya sayfanıza tıklayanları değil, kampanya sayfanızı görüntüleyenleri kapsar. Böylece 1 saniyeden daha uzun sayfanızda kalan kullanıcılar hem markanız hem kampanyalı ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olma fırsatı elde eder. Siz de hedeflendiğiniz kitlelere ulaşmakla kalmaz, kampanyayı oluştururken harcayacağınız tutarı kendiniz belirleyerek pek çok yönden tasarruf edebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları