Bilişim Hukuku

E-ticaret Sitelerinde Bulunması Zorunlu Olan Sözleşmeler

Mesafeli Sözleşmeler e-ticaret yapan sitelerin bulundurmak zorunda olduğu hukuki metinlerdir. Bu sözleşmelere yer vermeyen sitelerde satışlar hukuken tamamlanmamıştır. Bu yazıda hukuka uygun e-ticaret yapabilmek için hangi sözleşmeleri bulundurmamız gerektiğini inceleyeceğiz.
bugra-yatman-foto-2

Buğra Yatman

11/08/2022 - 4 dakikalık okuma

E-ticaret sektörünün hacmi her sene büyümesini sürdürdüğü gibi beraberinde satış yapan firmaların ve e-ticaret sitelerinden satın alma yapan müşterilerin haklarının korunması adına bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulmuştur. 2014 yılında yayımlanan “E-ticaret Kanunu ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği” satış öncesi ve sonrası süreçlerde her iki tarafın haklarını korumak amacıyla düzenlendi. Gelin şimdi hepimizin “Okudum, Onaylıyorum” diye işaretlediği maddelere detaylı bir şekilde bir göz atalım!

Mesafeli Sözleşmeler

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, e-ticaret aracılığıyla satış yapan sitelerin zorunlu olarak bulundurması gereken sözleşmeleri ve hukuki metinlere düzenleme getirdi. Bu sözleşmelerin ayrıntıları Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile detaylandırılmıştır. Mesafeli Sözleşmelerin amacı tüketiciyi aydınlatıcı, bilinçlendirici önlemleri almak ve tüketiciyi ve firmayı korumaktır.

Ön Bilgilendirme Formu

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 5. madde gereği tüketici, alacağı ürün veya hizmet hakkında ön bilgilendirme formu ile bilgilendirilmek zorundadır. Ön bilgilendirme formu, firma hakkında detaylı bilgi ve satılan ürün ya da hizmetin satış öncesi-sonrası sürecindeki detayları kapsayan hukuki metindir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Tüketicinin Korunması Kanunu 48. madde gereği Mesafeli Satış Sözleşmesi e-ticaret sitelerinde bulunması gereken bir diğer hukuki metin. Mesafeli Satış Sözleşmesi, ön bilgilendirme formunda bulunan bilgilerin daha detaylı olarak işlendiği sözleşmedir. Bu sözleşme satıcı ve tüketici arasında yapılan asli metindir. Satışla ilgili bilgiler eksiksiz bir şekilde belirtilmelidir. Her tüketici sipariş tamamlanmadan önce “okudum, onaylıyorum” şeklinde bu sözleşmeyi onaylamak durumundadır. Aksi takdirde satın alma işlemi hukuken tamamlanmamış demektir. Mesafeli Satış Sözleşmesinde yer verilmesi gereken maddeler şunlardır:

  • Sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri
  • Satıcı veya sağlayıcının adı veya unvanı ve detaylı iletişim bilgileri
  • Mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam fiyatı ve ek masraflar
  • Ödeme ve teslimat bilgileri
  • Cayma hakkı maddesi

Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikası (KVKK Metni)

Gizlilik Politikası, kişisel verilerin işlenmesi ve korunması hakkında düzenlenen sözleşmedir. E-ticaret sitelerinin, satış sürecinde elde ettiği bilgileri ne şekilde işleyeceğini ve koruyacağını kapsayan hukuki metindir. Gizlilik Politikası kişisel verilerin korunması ilkelerine ve Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmeliği’ne uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Kişisel Veri Nedir?

Kişisel veri, kişinin direkt ya da dolaylı olarak kimliğini ele verecek verilerdir. İlgili kişinin herhangi bir kayıt ya da belge aracılığıyla kimliğine erişilebilecek veriler de kişisel veri kapsamdadır. Kişisel veriden söz edebilmek için verilerin gerçek bir kişiye ait olması gerekmektedir. Sadece adı-soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgiler değil; telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası, özgeçmiş (CV), görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri, e-posta adresi, hobiler, tercihler, etkileşimde bulunulan kişiler, grup üyelikleri, aile bilgileri, sağlık bilgileri gibi bilgiler de kişisel veri olarak kabul edilir. Örneğin sadece motorlu taşıt plakası bir kimliği temsil etmezken bu veri aracılığıyla kişinin kimliğine ulaşılabilir.

Özel Nitelikli Kişisel Veri Nedir?

Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir. Bu veriler ilgili kişinin açık rızası ile ya da KVKK metninde geçen şekilde işlenmelidir.

Üyelik Sözleşmesi

Üyelik Sözleşmesi, ücretli veya ücretsiz üyelik kabul eden e-ticaret sitelerinde üyenin hakları ve yükümlülüklerini ele alan hukuki metindir. Bu sözleşmede satıcı, üye olacak kişiye sunacağı hizmet, sağlayacağı avantajlar ve üyelik sonrasında web sitesinin kullanımı hakkında detaylı bilgilere yer vermek zorundadır.

Kullanım Koşulları

Sitenin kullanımına dair koşulları, kullanıcıların siteye girdikleri andan beri dikkat etmesi gereken unsurları içerir. E- ticaret sitelerinde bulundurulması zorunlu olmasa da kullanılması tavsiye edilir.

Güven Damgası

E-ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’in dördüncü maddesinde Güven Damgası, “asgari güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarına uyan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıya verilen elektronik işaret” olarak tanımlanmıştır. Bu elektronik işarete sahip olan e-ticaret siteleri belirli standartlara uyduğunun tescil etmiş olmaktadır. Güven Damgası almış olan e-ticaret siteleri, kişisel veri ve ödeme alan sitede veya mobil uygulamada EV SSL ya da SSL sertifikasına sahipliği olan ayrıca yılda en az bir defa sızma testi yaptırmakla yükümlüdür. Ayrıca hizmet veya ürün hakkında detaylı bilgileri ve sipariş müşteriye ulaşana kadar kargo takip gibi imkanları sunmak durumundadır. Güven damgasını e-ticaret siteleri için zorunlu değildir ama müşterilerin güven duyabilmesi adına önem arz etmektedir.

Türkiye’de Bilişim Hukuku ile İlgili Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okumuş muydunuz?

2 Yorum
S
Saida Besirov

Gerekli bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık

S

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim..
Elinize sağlık

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları