Teknik SEO

Search Console’da Yeni Rapor: HTTPS Raporu

HTTPS neden önemli? Google arama sonuçlarında sunulan HTTPS sayfalarınıza dair bilgi alabileceğiniz HTTPS raporu nedir? Cevaplar, ayrıntıları ile yazımızda!
ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

20/09/2022 - 3 dakikalık okuma

Google, internet sitesi sahipleri için sayfa deneyimini nasıl değerlendirdiğini ve bunu etkileyen sorunları anlamasına, düzeltmesine yardımcı olmak için Search Console’da Sayfa Deneyimi Raporu‘nu yayınlanmıştı. Ekosistemden gelen geri bildirimlere istinaden sitenin HTTPS durumu hakkında daha fazla bilgi sağlamak ve hangi sayfaların HTTPS üzerinden sunulmadığını ve neden sunulmadığını anlamayı kolaylaştırmak için de artık hayatımızda HTTPS raporu var :). Google arama sonuçlarında sunulan HTTPS sayfalarınız hakkında bilgi almak için artık bu raporu kullanabilirsiniz ve bu rapor, kademeli olarak kullanıma sunulacak. Bu raporda örnek URL’lerle birlikte sayfaların HTTPS olarak sunulmasını engelleyen sorunları görebileceğiz.

Search Console'da Yeni Rapor: HTTPS Raporu

Ayrıca, aşağıdaki hatalar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, sayfaların neden HTTPS üzerinden sunulmadığına ilişkin sorunu da bu rapor üzerinden gösteriliyor:

  • HTTP marked with canonical tag
  • HTTPS has invalid certificate
  • Sitemap points to HTTP
  • HTTPS has redirect
  • HTTPS URL is roboted
  • HTTPS not evaluated
  • Other issues

Bir hatırlatma olarak, sayfa deneyimi, kullanıcıların bir web sayfasıyla etkileşim deneyimini hem mobil hem de masaüstü cihazlarda salt bilgi değerinin ötesinde nasıl algıladıklarını ölçen bir dizi sinyaldir. Mobil uyumluluk, geçiş reklamları ve HTTPS sinyalleriyle birlikte, sayfa yüklenme performansı, sayfadaki etkileşim ve sayfanın görsel kararlılığı için gerçek dünya kullanıcı deneyimini ölçen bir dizi metrik olan Önemli Web Verilerini (Core Web Vitals) içerir. HTTPS bileşeni ise internetteki kullanıcıların güvenliğini sağlar. Eğer halihazırda bir SSL sertifikanız yoksa ve hangi sertifika tipini almanız gerektiğini bilmiyorsanız, SSL sertifika tipleri yazımız sizlere yardımcı olacaktır.

Google ve HTTPS İlişkisi

Güvenlik, Google’da da yüksek bir önceliktir. Dolayısıyla kendi sitelerinin ve servislerinin HTTPS bağlantılarını sağladığından emin olmak adına yatırım yapmaya ve çalışmaya devam ediyor. Şu anda Google %95 oranında HTTPS üzerinden çalışmakta ve aşağıdaki grafikte ise Google ürün, hizmet ve servislerinin ne oranda HTTPS’ye geçtikleri yıl bazında gözükmektedir:

Google genelinde şifrelenmiş trafik

 

2015’in başlarından bu yana kullanım istatistiklerini paylaşan Chrome kullanıcıları sayesinde HTTPS bağlantılarının yaygınlığını ölçülebiliyor. Aşağıdaki grafiklerde platformlar ve ülkeler/bölgeler arasında HTTPS kullanımındaki büyüme gösterilmekte. Masaüstü kullanıcıları, görüntüledikleri sayfaların yarısından çoğunu HTTPS üzerinden yüklemekte ve zamanlarının üçte ikisini HTTPS sayfalarında harcamakta olduğunu görebiliyoruz. HTTPS, mobil cihazlarda daha az yaygındır ancak şifreleme kullanımında hala yukarı doğru bir trend var.

 

Chrome’da HTTPS kullanımı, bazı ülkelerde/bölgelerde diğerlerine göre daha hızlı büyümekte. Örneğin, HTTPS’nin yaygınlaşması Rusya’da, HTTPS kullanımının daha yavaş büyüdüğü Japonya’ya göre daha hızlı olmuştur. Ülkeye/bölgeye göre Chrome’da HTTPS üzerinden yüklenen sayfaların yüzdesi ise şu şekilde:

Ülkeye/bölgeye göre Chrome'da HTTPS üzerinden yüklenen sayfaların yüzdesi
Ülkeye/bölgeye göre Chrome’da HTTPS üzerinden yüklenen sayfaların yüzdesi

 

Son olarak HTTPS’nin neden önemli olduğuna yönelik Chrome Dev Summit’teki bir konuşmayı da sizlerle paylaşmak isteriz:

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları