Sayfa Yüklenme Hızı (PageSpeed)

Sayfa yüklenme hızı (PageSpeed), bir internet kullanıcısının, web sitenize yönlendiren bir URL’ye tıkladığında, sitenizin buna ne kadar hızlı tepki verdiğidir.

Sayfa Yüklenme Hızı (PageSpeed)

Sayfa yüklenme hızı (PageSpeed), bir internet kullanıcısının, web sitenize yönlendiren bir URL’ye tıkladığında, sitenizin buna ne kadar hızlı tepki verdiğidir. Google açısından da bir sitenin / sayfanın yüklenme hızı kullanıcıların ürünlere, bilgilere, içeriklere, hizmetlere hızlı erişimi için son derece önemli. Özellikle hızın giderek önemini artırdığı günümüz dünyasında dijital dünya da bundan asla muaf değil, hatta bunun tam içerisinde. Kullanıcılar sayfa yüklenme hızı yavaş olan web sitelerini genellikle terk etme eğiliminde. Bunun en önemli nedenlerinden biri de aradığı ürün, bilgi, hizmeti bulabileceği rakip web sitelerinin de olması ve hızın giderek önemini artırması. Hâl böyleyken sayfa yüklenme hızınızı artırmanız ziyaretçi sayınızın azalmasını önleyecek en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Gerek Google’ın web site hızını sıralama faktörü için önemli bir değer olarak görmesi gerek yavaş yüklenen sayfaların kullanıcı deneyimini kötü etkilemesi açısından buna önem vermeniz kaçınılmaz. Özetle web sitenizdeki sayfalarınızda yer alan içeriklerin yüklenme süresi site hızınızı belirliyor ve bu Google için de kullanıcılar için de son derece önemli bir metrik.

Sayfa yüklenme hızı yavaş olan bir web sitesi nasıl sonuçlar ile karşılaşır? Birkaç popüler senaryo var. Her 4 ziyaretçiden 1’inin sitenizi terk etmesi, kullanıcıların neredeyse yarısının düşük performans gösteren web sitelerini tekrar ziyaret etmemesi, her bir saniyelik gecikmenin Amazon gibi büyük online satıcılar için yıllık çok ciddi zararlara sebep olması bu senaryolardan bazıları. Sayfa yüklenme hızı / site hızını burada bilgisayar girişleri ve mobil cihaz girişleri olarak da ikiye ayırmak gerekiyor. PC’den yapılan girişler mobil cihazlar ile yapılan girişlerden genelde daha kısa sürüyor. Bununla beraber ikisi için de bir standart hız var. Google’ın sayfa yüklenme hızı için belirlediği standart 2 saniyedir. Tabii ki sayfalarınızdaki içeriklerin tamamının yüklenmesi 8-10 saniye gibi daha uzun bir zamanı alabilir ancak kullanıcıların sayfanızda etkileşime girebilecekleri bölümler ile 2 saniyelik bir zaman diliminde karşılaşması Google için önemli. Kullanıcı deneyimi (UX) için de son derece önemli olan sayfa yüklenme hızı / site hızını test edebileceğiniz araçlardan yararlanabilirsiniz. GTMetrix, Pingdom, Google Pagespeed Insights bunu test edebileceğiniz araçlardan birkaçı.

Sözlükte Keşfet

Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları