Sosyal Medya

Mutlaka Kullanmanız Gereken 6 Instagram Analiz Aracı

Instagram'ı daha etkili ve verimli kullanmak için yardım alabileceğiniz analiz araçlarını keşfedin! Ayrıntılar blog yazımızda.
seyda-cinar-profil

Şeyda Çınar

19/09/2022 - 5 dakikalık okuma

Instagram analiz araçları, sosyal medya hesabının gelişimini takip etmek, eksiklerini saptamak ve operasyon planı oluşturmak isteyen kullanıcıların en büyük yardımcılarından. Bu tür araçlar özellikle dijital pazarlama alanında büyük destek sağlıyor. En sevilen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram da halihazırda bazı istatistikler sunuyor elbette. Fakat sosyal medya analiz araçları, sunduğu raporlar ve fiyat/performans değerlendirmeleriyle bu analizleri çeşitlendiriyor. Üstelik analiz araçlarıyla, tek bir platform üzerinden markanıza ait farklı sosyal medya hesaplarını da kontrol edebilmeniz mümkün. Dilerseniz belli işlemleri otomasyona bağlayabilir ve hesabınızın verimliliğini artıracak yönleri keşfedebilirsiniz. Bu sebeple en çok tercih edilen ve sevilen Instagram analiz araçlarını sizin için sıraladık. İşte kullanabileceğiniz 6 farklı araç:

instagram analiz araçları

Socialbakers

Sıklıkla tercih edilen araçlardan biri olan Socialbakers’ta, sosyal medya hesaplarınızı entegre edip tek bir merkezden yönetebiliyorsunuz. Verimliliğinizi artırmak için tasarlanan bu platform, özellikle tek bir çatı altında birden fazla sosyal medya kanalına sahip olan kurumlar için ideal. Bunun yanı sıra farklı kurumlara sosyal medya hizmeti veren ajanslar da Socialbakers uygulamasından faydalanıyor. Zaman odaklı paylaşımlar yapabildiğiniz bu işlevsel sosyal medya aracı, rakipleriniz arasında öne çıkabilmeniz için pek çok farklı özellik sunuyor. Siz de rakiplerinizle karşılaştırmalar yapmak ve bu doğrultuda yeni stratejiler üretmek için Socialbakers Instagram analiz uygulamasını tercih edebilirsiniz. Yapay zeka desteğiyle kapsamlı geri bildirimler sunan Socialbakers platformunun ücretsiz deneme sürümü ve farklı özelliklerden faydalanmanızı sağlayan ücretli seçenekleri mevcut.

instagram analiz araçları 1

Iconosquare

Instagram analiz programları arasında popüler olan Iconosquare uygulaması özellik bakımından son derece zengin. Araç, Instagram üzerinden yapabileceğiniz pek çok işlemi bu platformda gerçekleştirebilmenize imkan tanıyor. Tüm bunlara ek olarak; post yayınlamak için tercih edebileceğiniz en ideal zamanı, kullandığınız hashtag’lerin büyüme oranlarını ve en ilgi çekici paylaşımlarınızı sıralayabiliyor. Bu tür faydalı bilgiler ile sizi beslerken rapor oluşturmayı da ihmal etmiyor. Bu raporları ise doğrudan e-posta olarak gelen kutunuza gönderebiliyor. Tabii sayfanın kişisel başarıları kadar rakip takibi de önemli. Iconosquare, belirli sayıda seçeceğiniz rakipleri takip edebilmenize imkan tanıyor. Diğer yandan seçeceğiniz kullanıcı grupları ve hashtag’leri size özel bir akışta sunuyor. Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde Instagram hesaplarınızı tek bir merkezden takip edebilmek oldukça kolaylaşıyor.

instagram analiz araçları 2

Owlmetrics

Markalar tarafından sıklıkla tercih edilen Instagram analiz programı Owlmetrics, kullanışlı özellikleriyle ön plana çıkan diğer bir analiz aracı. Bu araç sayesinde hem takipçi analizi hem de profil analizi yapabilmeniz mümkün oluyor. Genel durumunuzun tespit edilmesi noktasında size fayda sağlayacak Owlmetrics ile daha isabetli planlamalar yapabilirsiniz. Instagram’da hesap izleme, sosyal medya raporları ve hashtag analizi gibi farklı noktalarda da bu analiz aracından yardım alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra diğer Instagram analiz araçlarında yer alan faydalı özelliklere de Owlmetrics’te rastlayabilirsiniz. Takipçilerinizi analiz edip ne tür içerikler paylaşmanız gerektiğini ve en uygun paylaşım saatlerini gösteren Owlmetrics, farklı hizmet paketlerine sahip. Bu paketler ise ileri düzeyde sosyal medya analizine ihtiyaç duyan kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Paketlerin içeriklerinde; sınırsız hesap, tıklama analizleri, coğrafi veri, takım yönetimi, planlanmış paylaşım ve API erişimi gibi çeşitli özellikler yer alıyor. Siz de kendinize uygun bir kullanım planını tercih ederek Instagram hesaplarınızı daha rahat ve etkili bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

instagram analiz araçları 3

Keyhole

Farklı avantajlara sahip Keyhole uygulaması, Instagram analiz uygulamaları arasında yer alan popüler seçeneklerden. Sosyal medya hesaplarınızı analiz eden bu araç, dakikalar içerisinde paylaşılabilir ve etkileyici raporlar oluşturabiliyor. Üstelik oluşturduğu bu raporları XLS ve PDF formatlarında indirebilmenize imkan tanıyor. Bu sebeple Keyhole, kurumsal ihtiyaçlarınız için son derece avantajlı özellikler sunuyor. Diğer yandan ise zamandan tasarruf edebilmeniz için manuel paylaşımları otomatik hale getirebiliyor. Rakipler noktasında da bu analiz aracı son derece başarılı sonuçlara sahip. Sizin için rakiplerinizin içerik stratejilerini analiz eden Keyhole, işinize yarayabilecek ipuçları sunuyor. Kolay tasarıma sahip bu platformun, küçük ajanslardan ulusal markalara kadar değişen müşteri profili bulunuyor. Bu sebeple de müşterilerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilen fiyatlar sunuyor.

instagram analiz araçları 4

Sprout Social

Tek bir merkezden sosyal medya hesaplarının yönetimi için tercih edilen Sprout Social, profesyonel markaların da Instagram analiz aracı tercihi. Sosyal medya yönetiminde güçlü çözümler üretebilmenize yardımcı olacak bir araç arıyorsanız Sprout Social, tercih edebileceğiniz başarılı seçeneklerden biri. Bu araç, yalnızca sosyal medya stratejinizi şekillendirmekle kalmıyor, organizyonunuzun yer aldığı tüm alanlarda size yardımcı olmayı hedefliyor. Kendi alanında farklı ödüllere sahip olan bu platform, güvenilir Instagram analiz uygulamalarından biri. Ayrıca Instagram yönetiminde ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok farklı özelliğe sahip. Bunlar arasında; gönderi planlama, rekabet raporları, chat bot, takipçi analizi, gönderi analizi ve hedef kitle analizi gibi alternatifler yer alıyor. Aylık ödeme planlarıyla satın alabileceğiniz farklı paketleri bulunan Sprout Social platformunun ücretsiz deneme sürümü de mevcut.

instagram analiz araçları 5

Buffer

Sosyal medya hesaplarınızda takipçi kitlesini artırmak ve planlama noktasında bir adım öne geçmek için kullanabileceğiniz araçlardan biri de Buffer. Influencer marketing ve e-ticaret noktasında önemli bir yere sahip olan analiz Instagram hesapları için de olmazsa olmaz. Organik takipçi kitlesi geliştirme noktasında size yardımcı olmayı hedefleyen Buffer, ihtiyaçlarınızı saptayabilmenize imkan tanıyor. Bunu yaparken de sosyal medya hesaplarınızın eksik yönlerini ortaya koyuyor. Kullanıcıların sizi daha rahat keşfedebilmesine yardımcı olan platform, birkaç tıkla sosyal medya performansınızı gösteren analizler oluşturuyor. Planlı paylaşım, hızlı yanıt ve rakip analizi gibi diğer Instagram analiz araçlarında görmeye alışık olduğumuz unsurlar da bu platformda mevcut. Ekonomik ürün alternatiflerinden olan Buffer ile siz de sosyal medya hesaplarınızı desteklemeye başlayabilirsiniz. Ücretsiz kullanım seçeneği ve farklı özelliklerin bulunduğu ücretli paketlerle kendinize uygun bir plan seçebilirsiniz.

Yazımızı faydalı bulduysanız, Yeni Pazarlama Çağına Hazırlanın: TikTok World başlıklı yazımızı da buraya bırakmış olalım.

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları