Uygulama Optimizasyonu (ASO)

App Store – Özel Ürün Sayfaları ve Ürün Sayfa Optimizasyonu

bugra-sozer-logo

Buğra Sözer

21/10/2021 - 6 dakikalık okuma

Apple, 7 Haziran’da yaptığı WWDC21 konferansında iPhone işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 15 güncellemesiyle birlikte nelerin değişeceğinden bahsetti. Bu konferansta açıklanan bazı özellikler, ASO ve paid kanallarını doğrudan etkiliyor. Bu noktada, mobil uygulamalarının marketing çalışmalarını iyileştirecek fırsat dizelerine yer verdiğini söyleyebiliriz.

Apple bu konferansta, organik kanallara daha fazla odaklanabileceğimiz Ürün Sayfaları Optimizasyonu ve Özel Ürün Sayfaları özelliğini duyurdu. Ürün sayfaları optimizasyonu genelinde A/B teste daha fazla odaklanabileceğiz. Özel Ürün Sayfalarıyla ise uygulamalarımızı özel günler ve kampanyalar için özelleştirebileceğimizi söyleyebiliriz.

Neler Yapabileceğiz?

Apple, iOS 15 ile birlikte gelen ürün sayfaları optimizasyonu özelliği sayesinde uygulama mağazasını iki kategoriye ayıracak. Ücretli ve Organik kanallara göre uygulama sayfalarımızı özelleştirebileceğiz. Bu sayede hedef kitleye göre yeni uygulama sayfaları tasarlayabileceğiz.

Artık iOS 15 ile birlikte hayatımıza giren özel ürün sayfaları ve ürün sayfası optimizasyonu ile oluşturulan özel sayfaların A/B testini yapma, hangi tıklamaların yapıldığını görme fırsatına sahip olacağız.

Özel günler, kampanyalar vs. gibi durumlara bağlı özel ürün sayfaları oluşturabileceğiz. Böylece bu özel oluşturulan sayfalar aracılığla son kullanıcıya dokunma şansımız artacak ve CRO tarafına ciddi katkısının olacağını düşünüyoruz.

Ürün Sayfası Optimizasyonu (A/B Test)

Ürün Sayfası A/B Test

A/B test için, varsayılan ürün sayfasına en fazla üç farklı varyant oluşturabilir ve en iyi sonuçları elde etmek için bunları karşılaştırılabilir. Ayrıca App Store Connect’ten kapsamlı Uygulama Analizi alabilir ve 90 güne kadar testler çalıştırılabilir. Testler yayındayken, her bir değişken için gösterimlerin, sayfa görüntülemelerinin, yüklemelerin ve dönüşümlerin performansını izlenebilir.

Ürün Sayfası Varyantları

Çalıştırdığınız her test için sayfaları görecek kitlenin yüzdesini ayarlayabileceğiz. Örneğin 3 farklı A/B test için %30’u seçecek olursak üç uygulamanın her biri toplam trafiğin %10’unu alacaktır. A/B testin en iyi yanı, her testin farklı kitleler için localize edilmesidir, böylece farklı kültürlerden ve ülkelerden kullanıcı davranışı öğrenimlerini izleyebilir ve toplanabilir.

Hangi alanları A/B teste alabiliriz?

 • Ekran görüntüleri
 • Uygulama İkonları
 • Uygulama önizlemeleri

Test etmesi düşünülen tüm meta veriler inceleme için App Store tarafına gönderilmelidir. Ekran görüntüleri ve uygulama önizlemeleri içeren varyantlar da bir sürüm güncellemesine bağlı olmaksızın inceleme için gönderilebilir.

Test edilebilir olanlar:

 • Icon,
 • Screenshots,
 • App previews

Test edilmeyenler:

 • Title,
 • Subtitle,
 • Description,
 • Keyword
A/B Test Ölçümleme
A/B Test Ölçümleme

A/B test ile yapılan denemeleri mağaza aramalarında ve organik sonuçlarda gözükme şansı olduğundan yapılan denemeleri bu bağlamda da test edebilir ve bu alan sağlıklı bir şekilde optimize edildiği takdirde en optimal ürün sayfasının oluşturulması sağlayabiliriz.

Not: Uygulama simgesinin bir varyasyonunu test etmek için, şu anda yayında olan uygulama sürümünün icon assets’leri içerisine eklemenmesi gerektiğini unutmamalı, yygulama sürümlerini buna göre hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Özel Ürün Sayfalarının Oluşturulması

Özel ürün sayfalarının oluşturulması özelinde yalnızca aşağıdaki kısımlar için değişiklik yapılmasına müsaade edilmektedir.

 • Ön izleme videoları
 • Ekran görüntüleri
 • Promosyon metinleri

Yukarıda belirtilen bu üç metrik güncellenecek şekilde 35 adet custom product page oluşturabileceğiz. Ek olarak, sayfaları istediğimiz dile göre yerelleştirebilme imkanımız olacak.

Apple, bu sayfalar için eşsiz URL tanımlayacak ve yalnızca bu URL’leri takip ederek özelleştirilen bu sayfalara erişim sağlayabileceğiz. Oluşturulan bu sayfalar organik sonuçlarda veya uygulama içi aramalarda gözükmeyecek, yalnızca App Store’ın tanımlamış olduğu URL’i takip ederek bu sayfaları göreceğiz.

Artık yeni iOS güncellemesi ile hedef kitlenize hitap eden bir ürün sayfası oluşturulabilir. Mesajı kitlenizin amacına göre uyarlamak, dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırma gücüne sahip olacaktır.

İndirmeler, gösterimler, dönüşüm oranları ve daha fazlası dahil olmak üzere her bir ürün sayfasıyla ilişkili analitik verileri App Analytics’te izleyebilecek ve inceleyebilirsiniz. Oluşturulan her Özel Ürün Sayfası için kullanıcı başına elde edilen ortalama geliri de görebilirsiniz.

App Analytics ile ölçümleyebileceğimiz metrikler neler?

 • İndirmeler
 • Gösterimler
 • Dönüşüm oranları
 • Elde etme oranları (Retention rate)

Özel ürün sayfaları ile neler yapılabilir?

Oluşturduğumuz özel ürün sayfaları için App Store tarafından tanımlanan linkleri reklam mecralarında (Google Ads, Facebook, İnstagram, Tiktok gibi) istediğimiz hedef kitleye uygun biçimde kullanıcıları ürün sayfamıza yönlendirebileceğiz. Oluşturduğumuz ürün sayfalarını yalnızca linke sahip olan kullanıcılar göreceğini belirtmekte fayda olacaktır.

Sosyal medyadan paylaştığınız içeriklere göre uygulama mağazanızı optimize edebilirsiniz. Bu yapılan çalışma ile birlikte dönüşüm oranlarını ciddi şekilde iyileşme gösterecektir. Örneğin Facebook tarafında paylaştığınız bir kampanya ile ilgili bir ürün sayfası oluşturulabilir.

Sosyal Medya Kampanyası ve Uygulama Mağazası

Aynı şekilde web sitenizden yaptığınız kampanya tasarımlarını, mağazanıza optimize edebilirsiniz. Web sitenizden gelen kullanıcılar aynı tasarımla mağazanıza ulaşabilir.

Uygulama ve Web sitesi

İnternet sitesi, sosyal medya içerikleri, reklam kanalları ve mağazanızı bağlamsallaştırarak kullanıcıları etkileyebilirsiniz.

Bir başka örnek verecek olursak, yalnızca kadınlar için yapılmış bir kampanya için uygulama mağazanızı da yalnızca kadınların ilgisini çekecek biçimde dizayn edilebilir. Böylece uygulama mağazası çok daha dikkat çekici olacaktır. Sosyal medyalardan çıkacağınız reklamlar veya içerikler, özel ürün sayfanızın linki olmalıdır.

Kadınlara Özel Uygulama Tasarımı

Bunun yanında özel günler veya kampanyalar içinde özel ürün sayfaları oluşturabilirsiniz. Örneğin Black Friday için oluşturduğunuz kampanya sayfalarını reklamlarınızla bağlamsallaştırarak son kullanıcıya dokunabilirsiniz. Bunun yanında Sevgililer Günü, Anneler Günü, Yılbaşı gibi konseptler tasarlamak mümkün.

Custom product page oluşturarak retargeting yapılabilir. Bu sayfalar için üretilen URL’ler kullanılarak retargeting çalışmaları planlanabilir.

Custom product page’lerle birlike e-mail marketing’e yeni bir soluk getirebilirsiniz. Yapacağınız kampanya linklemelerini uygulama ile optimize ederek kullanıcılarınızı uygulama sayfanıza çekebilirsiniz.

WWDC 21, Apple’ın yaptığı en kapsamlı konferanslardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Mağaza ve uygulama tarafından çeşitli stratejik aksiyonların alınabileceği özelliklerin duyurulduğu bu konferans, hedef kitle ve ona uygun mağaza yapılandırılması açısından oldukça faydalı oldu.

Markaların tek bir stratejiye güvenmek yerine, birden fazla platforma ve birçok farklı kitleye odaklanmak için pazarlama çabalarını çeşitlendirmesi gerektiğini belirtebiliriz.

Detaylı bilgi için:

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları