Uygulama Optimizasyonu (ASO)

Google I/O 2023 ile Google Play’de Yenilikler

Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı I/O 2023 konferansında genel olarak tüm ürünlerine gelen özelliklerini ve yeniliklerini duyurdu. AI'in Google aramaya gelmesinden yeni Android cihazlarına kadar birçok noktada kapsamlı bir konferans oldu, diyebiliriz.
bugra-sozer-logo

Buğra Sözer

02/06/2023 - 6 dakikalık okuma

Google Play, Android kullanıcılarının uygulama ve oyunlara erişim sağladığı en popüler platformlardan biri. Bu yılki etkinlikte, Google Play’e eklenen yenilikler ve geliştirmelerle ilgili heyecan verici haberler duyuruldu. Şimdi, yeni özelliklere daha yakından bakalım. Google, geliştiriciler ve uygulama sahipleri için yeni özellikler geliştirildi ve hem mağaza hem uygulamalar için büyük değişikliklere imza atıldı. Bu güncellemelerin çıkış noktası aşağıdaki konular oldu:

  • Uygulamanızın büyümesine yardımcı olmak,
  • Uygulamalarınızdan para kazanmanıza etkili bir şekilde yardımcı olmak,
  • Android uygulamanızı dağıtmanızda güvenli bir liman olmak.

Daha Fazla Mağaza Listeleme Geliştirmesi

Uygulamaların temel görevlerinden biri daha fazla büyümesini sağlamak ve kullanıcıları çekmektir. Bu süreç, uygulamaların ilgili anahtar kelimelerde aldıkları listelemelerdir. Ne kadar çok anahtar kelimede listeleniyorsa uygulama o kadar kişi tarafından görünür ve indirme sağlanır. Google Play, mağaza listeleme ekranları için yaptıkları geliştirmelerle birlikte artık daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş içerik oluşturmanıza yardımcı olacak ve böylece daha fazla izleyici kitlesi çekmenize olanak sağlayacaktır.

Google I/O 2022’de özel günlerde vs uygulamanızı giydirebileceğiniz 50 özel mağaza listeleme oluşturma özelliği duyurulmuştu. Şimdi, ülke ve ön kayıt durumu özelleştirmelerine ek olarak, artık uygulamanızı pek fazla kullanmayan kullanıcılar içinde yani bu kullanıcıları uygulamanızı kullanmaya ikna etmek amacıyla uygulamanızı veya oyununuzu tekrar denemeleri için listeleme ekranını özelleştirebilirsiniz. Yakında, Google Ads App kampanya reklam grupları için özel mağaza listelemeleri Google Play tarafından başlatılıyor olacak. Bu, AdMob ve YouTube üzerinden gelen belirli reklamlardan gelen kullanıcılara özel listelemeler sunmanıza fırsat sağlayacak. Böylece Google Ads’ten Google Play’e daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi oluşturabileceksiniz.

Google’ın sunduğu tüm bu yeni özellikler proje yönetim tarafında işlerinizi daha planlı ve programlı yapmanızı isteyebilir, bu sebeple işleri daha kolaylaştırmak adına mağaza listeleme sayfalarını gruplamanıza imkan sağlanacak. Artık temel bir listeleme sayfası oluşturarak farklı hedef kitlesi, özel günler veya farklı bir ihtiyaç dahilinde tasarımlar yapabilecek ve bu sayfaları değiştirerek özelleştirebileceksiniz.

Farklı mağaza tasarımlarını gösteren uygulama
Kaynak: Android-developers Google Blog

 

AI Destekli Özellikler

Google her şeye olduğu gibi Google Play tarafına da yapay zekanın nimetlerinden faydalanmak, mağaza sahiplerine ve kullanıcılarına işlerini halletmeyi kolaylaştırmak için AI destekli yeni özelliklerini duyurdu. AI destekli özelliklerden birisi İngilizce mağaza listeleme sayfanızın kısa açıklama ve uzun açıklamalarınızın oluşturulması konusunda sizlere yardımcı olmasıdır. Bu, içeriği daha az çaba harcayarak taslak haline getirmenize yardımcı olmak için deneysel bir özelliktir. Google Play Console alanından AI yardımcısını açın, ardından hedef kitle, ana tema gibi birkaç ipucu girin. Google’ın güçlü yapay zekası artık size uzun ve kısa açıklamalar için bir taslak oluşturacaktır.

Custom Store Listing - Google Play

 

Bunun yanı sıra uygulamanızın veya oyununuzun özel olan özelliklerini kullanıcılarınıza göstermek için Google’ın AI teknoloji kullanılarak inceleme özetleri özelinde bir çalışma başlatılıyor olacak. Uygulama arama ekranında gözükecek bir açıklama tablosu ile beraber kullanıcılara uygulamanın vurucu kısımları gösterilecek. İlk olarak İngilizce bir deneyimle başlaması ve ilerleyen zamanlarda diğer dillere de eklenmesi bekleniyor.

uygulama için önemli özellikler

 

Yeni Kullanıcılara Ulaşmak İçin Gelen Özellikler

Google Play, önemli etkinliklerinizi, yeni içeriklerinizi veya heyecan verici tekliflerinizi tanıtmak, daha fazla kullanıcıya göstermek adına hem uygulama arama sayfası hem anasayfada uygulamanızın tanıtımını yapabiliyor. Tanıtım içeriğini, bu etkinliğin ne olduğu ve ne zaman gerçekleşeceğini Google Play’e bildirerek bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Google I/O 2023 etkinliğinde Google Play’e gelen yeni özellikler, Android kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Oyunlar için yapılan iyileştirmeler, uygulama keşfi sürecindeki geliştirmeler, abonelik yönetimi ve ödeme kolaylıkları ile güvenlik ve gizlilik önlemleri, Google Play’i daha kullanıcı dostu ve güvenli bir platform haline getiriyor. Bu yeniliklerle birlikte, Android kullanıcıları uygulama ve oyunlarını daha keyifli bir şekilde keşfedebilecek ve kullanabilecekler.

Google, heyecan verici içeriklerini daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla yeni alanlar kullanmaktadır. Bu yeni alanlar arasında, Play Store’da sunulan oyunlar için bildirimler de bulunmaktadır. Oyunlara katılan kullanıcılar, organik arama trafiğinden gelen ziyaretçi sayısında %60‘ın üzerinde bir artış gözlemlemişlerdir. Ayrıca, mağaza genelinde oyunların edinme ve yeniden edinme oranlarında da %20’lik bir artış kaydedilmiştir. Bu şekilde, Google daha fazla kişiye ulaşarak etkileyici içerikler sunmayı ve oyunları daha popüler hale getirmeyi hedeflemektedir.

google play'e yeni gelen özellik

Yukarıdaki görselde olduğu gibi etkinliğinizi görüntülenebileceği alanları ve nasıl göründüğünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu etkinliğin performansını da yine Google Play Console’dan inceleyebilirsiniz.

Uygulama İçi Özelliklerin Mağaza Üzerinden Satışı

Yakında uygulama içerisindeki özelliklerinizi Google Play Mağazası üzerinden satışlarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Öne çıkan ürünler şeklinde karşınıza çıkacak alandan ürünlerinizi listeleyebilecek ve satışlarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Farklı ülkelerdeki belirli uygulama içi öğeleri öne çıkartarak kullanıcılarınızı heyecanlandırabilirsiniz. Ek olarak dönüşümleri artırmak için bu alandan indirimler de sunabilirsiniz.

 

Derin Bağlantı (Deep Linking) Optimizasyon Deneyimi

Geçtiğimiz yıl I/O 2022 etkinliğinde Google tarafından kullanıma sunulan bir Play Console sayfası, derin bağlantılarla ilgili bir hizmet sunmuştu. Bu sayfa, bozuk derin bağlantıları tespit etmek ve bunların nasıl düzeltileceği konusunda rehberlik sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Yakın bir zamanda, derin bağlantı durumlarının yanı sıra internet sitenizin en iyi URL’lerini gözden geçirip internetten uygulamaya eşlemeyi kolaylaştıran bir yöntem sunulacak. Ayrıca, derin bağlantılarınızı doğrulamanıza yardımcı olmak için belirli bir URL için uygulamanızı internet deneyimiyle karşılaştırmanın basit bir yolunu da sunarak uygulama sahiplerine ve geliştiricilere oldukça kolaylık sağlanıyor.

Google Yeni Güvenlik Özellikleri Sunuyor

Google, uygulama geliştiricilerine ve kullanıcılarına güvenli bir ortam sunmayı hedefliyor. Bu sebeple güvenlik politikaları ve uygulamalarını sürekli güncelliyor, uygulamaları koruyacak yeni yardımcı araçlar geliştiriyor. Google Play Protect, milyarlarca Android cihazda her gün milyarlarca uygulamayı tarayarak kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan ve istenmeyen yazılımlardan koruyor. Geçtiğimiz yıl, Google Play Protect 1.4 milyon politika ihlali yapan uygulamanın Google Play Store’a girişini engelledi. Play Integrity API, gerçek Android cihazlarında çalışan orijinal uygulama sürümlerinden gelen kullanıcı eylemlerini ve sunucu isteklerini kontrol etmenizi sağlıyor. Play Integrity API ile entegre bir şekilde 10 kat daha hızlı kararlar almanızı sağlayan yeni bir beta entegrasyon seçeneği sunuyor. status.play.google.com adresinden Play Integrity API hizmet durumunu izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, uygulama ve oyunlar için Otomatik Bütünlük Koruması’na erişimi de genişleştildi, backend sunucusu ile API entegrasyonu yapmaya gerek kalmadan anti-değiştirme ve anti-korsanlık korumasını bir tıklama ile uygulayabilirsiniz Bu ürünleri kullanan geliştiricilerin yetkisiz kullanım oranında ortalama olarak %80 azalma gözlenmektedir. Tüm bunlarla birlikte Google çöken uygulamalar için otomatik güncelleme uyarıları geliştirmeye devam ediyor. Bu uyarılar sayesinde uygulamanızın çökmesi durumunda tetiklenir ve daha istikrarlı bir sürümün mevcut olduğunu bildirir. Ayrıca, belirli uygulama sürümlerindeki kullanıcıları güncelleme konusunda uyarmanızı sağlayacak bir özellik üzerinde de çalışmaların devam ettiğini söylemek mümkündür.

Google Play, Türkiye’de Kumar Oyunlarına / Uygulamalarına İzin Verecek  başlıklı yazımızı incelediniz mi?

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları