Uygulama Optimizasyonu (ASO)

Listelenmemiş Uygulama (Unlisted app) Dağıtımı

"Listelenmemiş uygulama" ile belli kategorilerdeki uygulamalar, en çok indirilenler listesinde görünmeden ve doğrudan bağlantı ile indirme seçeneğini kullanabilir. Bunun tüm ekosisteme açılması ise sensortower, appannie vb. modelleri krize sürükleyebileceği aşikar.
ugur-eskici-500px

Uğur Eskici

31/01/2022 - 3 dakikalık okuma

Herkese açık dağıtım için uygun olmayan uygulamalarınızı App Store’da “listelenmemiş” olarak yayınlayabilir ve yalnızca doğrudan bir bağlantı ile keşfedilmesini sağlayabilirsiniz. Listelenmemiş uygulamalar hiçbir App Store kategorisinde, öneride, çizelgelerde/raporlarda, arama sonuçlarında veya diğer listelerde görünmez. Bunlara, Apple İşletme Yönetimi (Apple Business Manager) ve Apple Okul Yönetimi (Apple School Manager) aracılığıyla erişilebilir. Belirli kuruluşlara, özel etkinliklere veya araştırma çalışmalarına yönelik uygulamalar ya da çalışan kaynakları veya satış araçları olarak kullanılan uygulamalar, “listelenmemiş dağıtım” için nispeten örnek olarak verilebilir.

Listelenmemiş uygulama” ile belli kategorilerdeki uygulamalar, en çok indirilenler listesinde görünmeden ve doğrudan bağlantı ile indirme seçeneğini kullanabilir. Bunun tüm ekosisteme açılması ise sensortower, appannie vb. modelleri krize sürükleyebileceği aşikar. Bugün rakipleriniz hangi ülkelerde ne kadar indirildiğiniz gibi detayları görebiliyorken, liste dışı olduğunuzda bu veriler erişilebilir olmayacak.

Listelenmemiş Uygulama (Unlisted App) Bağlantısı İsteme

Listelenmemiş uygulamanızın bağlantısını almak için öncelikle bir istek göndermeniz gerekir. Uygulamanız inceleme için gönderilmediyse veya App Store’da herkese açık olarak indirilmek üzere zaten onaylandıysa, istek formunu doldurmanız yeterlidir.

Uygulamanız Apple İşletme Yönetimi veya Apple Okul Yönetimi’nde özel indirme için zaten onaylanmışsa, istek formunu tamamlamadan önce App Store Connect‘te yeni bir uygulama kaydı oluşturmanız, ikili dosyanızı yüklemeniz ve dağıtım yöntemini “Genel” olarak ayarlamanız gerekir. Ayrıntılar için uygulamanızın “dağıtım yöntemlerini ayarlama” sayfasını ziyaret edin.

Eğer isteğiniz onaylanırsa uygulamanızın dağıtım yöntemi, uygulama kaydının “Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik” bölümünde “Liste Dışı Uygulama” olarak değişir ve uygulamanın gelecekteki sürümleri için geçerli olur. Daha sonra normal uygulama yayınlama sürecine devam edebilirsiniz.

Listelenmemiş uygulamaların nihai dağıtım için hazır olması gerektiğini unutmamanız gerekli. Bu yüzden oldukça önemli bir konu, beta veya yayın öncesi durumdaki uygulamalara yönelik istekler doğrudan reddediliyor.

Listelenmemiş Uygulamanızı Dağıtma

Onaydan sonra, uygulamanıza App Store ve Apple İşletme Yönetimi veya Apple Okul Yönetimi’nden erişmek için kullanılabilecek bir bağlantı oluşturulur. Uygulamanız App Store’da zaten mevcutsa, mevcut bağlantısı aynı kalacaktır. Bir URL kısaltma servisi kullanmaya karar verirseniz, doğru şekilde çözüldüğünden emin olmak için kısaltılmış bağlantıyı test etmeyi unutmayın.

Listelenmemiş uygulamalar, bağlantıya erişimi olan herkes tarafından kullanılabilir. Bu yüzden yetkisiz kullanımı önlemek için uygulamanıza bir doğrulama yöntemi eklemeyi değerlendirmeyi unutmayın.

App Store İçin Özel Ürün Sayfaları ve Ürün Sayfa Optimizasyonu başlıklı yazımızı da okumadan geçmeyin!

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları