İçerik Pazarlaması

Yeni Başlayanlar İçin: İçerik Pazarlaması Nedir?

E-ticaretin olmazsa olmaz parçalarından içerik pazarlaması başarılı stratejik adımlara ihtiyaç duyar. Peki içerik pazarlaması nedir ve nasıl yapılır? Ayrıntıları öğrenmek için hemen yazımıza göz atın!
seyda-cinar-profil

Şeyda Çınar

30/08/2022 - 5 dakikalık okuma

E-ticaret alanında sıkça sözü edilen içerik pazarlaması, aslında ismi itibarıyla da kendisini anlatan bir alan. Geleneksel ürün tanıtımlarından farklılaşan bu pazarlama modeli, direkt satıştan çok müşteri iletişimine önem verir. Böylece farklı alanlara ilgi duyan kişileri markanıza çekebilmeniz de daha kolay hale gelir. Dijital pazarlamada adını sık sık duyduğumuz SEO ile de kol kola yürüyen bu alanda, hedef kitleye ulaşabilmek ve sayfanızı arama motorlarında üst sıralara taşıyabilmek için anahtar kelimelerden yardım almanız büyük fayda sağlar. Farklı formatlarda karşımıza çıkabilen içerik pazarlamasının özelliklerini incelemek ve ayrıntılarına göz atmak için dilerseniz konuya daha yakından bakalım.

İçerik Pazarlaması

Dijital pazarlama araçları arasında ön plana çıkan içerik pazarlaması hem hâlihazırda markanızı tercih eden müşterilerle hem de potansiyel müşterilerle iletişim kurabilmenizi sağlar. Content marketing olarak da bilinen içerik pazarlaması nedir diye merak ediyorsanız, ayırt edici özellik olarak bu alanda direkt satış yapılmadığını bilmeniz gerekir. Bunun yerine blog yazıları, e-kitaplar, videolar ve farklı dijital içeriklerden faydalanarak müşterilere, ürün satın alma noktasında kılavuzluk edilir. Bu alanda önem vermeniz gereken nokta ise müşterinin işine yarayabilecek ve bir değeri olan içerikler üretmek. Böylece geleneksel içerik tanıtımlarındaki sürekli satış odaklı dilden uzaklaşıp hedef kitlenizle daha samimi bir iletişim kurmayı başarabilirsiniz. Her gün maruz kaldığımız reklamların birbirini tekrar ettiği ve bize pek de bir şey ifade etmeyen bilgi yığınlarından meydana geldiği bir gerçek. Bu pazarlama mesajlarına tüm gün boyunca maruz kalan kişiler, geçerliliği olan ve okuyucuya bir değer ifade eden içerikleri keyifle tüketiyor ve de çevresindeki insanlarla paylaşıyor. Fakat içeriğin kullanıcıyı cezbetmesi ve sonrasında da kullanıcıların bu içerik üzerine düşünerek farklı davranışlar geliştirmesi için doğru bir kurgu önemli. İşte bu noktada öne çıkan konu da içerik pazarlama stratejisi.

içerik pazarlama stratejisi

İçerik Pazarlama Stratejisi

Tanımı itibarıyla içerik stratejisinden ayrılan içerik pazarlama stratejileri, işletmelerin anlatmak istedikleri daha geniş bir hikayeye odaklanır. Pazarlamadan farklı olarak içerik stratejisi ise markanın sahip olduğu içeriğe daha derin bir bakış sağlar. Böylece markalar sahip olduğu içeriği bir “iş değeri” olarak yönetebilir. İçerik pazarlama stratejisinde öncelikle, işletmeniz hakkında nasıl bir hikaye anlatmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Sonrasında ise hikayenin ayrıntıları geliştirilir ve bir eylem planı oluşturulur. Böylece sektörel meydan okumalar yaşandığında bu durumlara karşı daha güçlü bir duruşa sahip olursunuz. Diğer yandan içerik pazarlaması taktiklerini uygulamada ve sosyal medya kullanımında çok daha etkili sonuçlar ortaya koyabilirsiniz. Başarılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak istiyorsanız şu 4 adımı takip edebilirsiniz.

İlk Adım: Hedef Belirleme

İçerik pazarlamanın 4 temel amacı ve bu amaçlardan yola çıkarak atacağınız 4 temel adımı bulunur. Bu amaçlar; müşterinin bağlılığını sağlamak, markaya bağlılığı sağlamak, müşterinin güvenini kazanmak ve yeni müşterilerin ilgisini çekmektir. Uygulamada ise ilk adımı hedefleriniz oluşturur. Böylece neyi başarmaya çalıştığınızı ve oluşturduğunuz içeriklerle ne tür bir başarı elde etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu doğrultuda hedef kitlenizi, vereceğiniz hizmeti ve bu hizmetin hedef kitleye olan yararını ortaya koyacak sorular sormanız faydalı olacaktır.

içerik pazarlamasında kitleyi tanıma

İkinci Adım: Kitleyi Tanıma

Oluşturacağınız içeriklerin hedef kitlenize hitap etmesi, içerik pazarlamasındaki en önemli noktalardan biri. Bu nedenle hedef kitlenizi doğru belirlemeli ve oluşturacağınız içeriklere bu yönde şekil vermelisiniz. Hedef kitleyi belirlerken bazı önemli kategorilerden yola çıkabilirsiniz:

  • Hobiler, ilgi alanları
  • Rahatsız yaratan konular
  • Yaş, cinsiyet, bölge gibi özellikler
  • Çevrimiçi alışkanlıklar
  • Motive edici unsurlar

Üçüncü Adım: İçerik Denetimi

Hedeflerinizi ve hitap ettiğiniz kitleyi tespit ettikten sonra sıra mevcut içeriklerinizi denetlemede. İçerik pazarlaması nasıl yapılır diye merak edenler zaman zaman bu denetleme adımını gözden kaçırabiliyor. Esasında yeni içeriklerinizi oluşturmadan önce mevcut durumu iyi analiz edebilmek oldukça önemli. Böylece ihtiyaçlarınızı daha kolay bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Bu noktada web sitenizdeki içerikleri kategorilere ayırıp düzenli bir şekilde listelemeniz gerekir. İçerik denetimi noktasında verileri analiz etmek, sınıflandırmak ve derecelendirmek için gerekli yetkinliğe sahipseniz denetim aşamasını kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu noktalarda yardıma ihtiyaç duyuyorsanız üçüncü tarafları denetim adımına dahil edebilirsiniz. Böylece alanında uzman bir dış göze danışabilir ve hedeflediğiniz sonuçlara ulaşma noktasında yardım alabilirsiniz.

içerik pazarlama

Dördüncü Adım: İçerik Oluşturma

İçerik pazarlaması aşamalarının son adımı ise değerli içerikler oluşturma. Bu aşamada ne tür bir içerik oluşturacağınıza karar verip üretime başlayabilirsiniz. İçeriklerinizde iletişim dilinize, müşterilerinize verdiğiniz mesajlara ve geçerli bilgiler aktarmaya özen göstermelisiniz. Bunu yaparken de önceki adımlarda öğrendiğiniz bilgilerden mutlaka yararlanmalısınız. İçerik pazarlamasında müşteri ve potansiyel müşterileriniz için bilgi odaklı içerikler oluşturmalısınız. Bilgileri aktarırken de rakiplerinizden farklı bir formatta ve kurguyla ele almalısınız. Okuyucularınızı yormamak için ele aldığınız konudan farklı yönlere sapmamanız da oldukça önemli. Yalnızca bir konu belirleyip onun hakkında en çok merak edilen noktaları işleyebilirsiniz. Son olarak içerik oluşturma noktasında anlaşılır bir dil kullanmaya dikkat etmelisiniz. Böylece farklı ilgi alanlarına, eğitim seviyelerine ve yaş gruplarına hitap eden içerikler oluşturabilirsiniz. İçerik yazımı noktasında merak ettiğiniz ayrıntılara ise bu yazımızdan göz atabilirsiniz. İçerik pazarlaması nasıl yapılır sorusunun yanıtı tabii ki bu dört madde ile sınırlı değil. Sıraladığımız dört temel maddenin beraberinde rakip analizi ve sosyal medyadaki görünürlük gibi farklı ayrıntılar da içerik pazarlamasının beraberinde geliyor. Siz de kendi stratejinizi belirleyip bu adımları takip ederek başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir? başlıklı yazımızı incelediniz mi?

Yorumlar

Bu makaleye ait henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Yaz

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları