Çekirdek Anahtar Kelime (Seed Keyword)

Çekirdek anahtar kelime (Seed Keyword), SEO uyumlu makalelerde / yazılarda yer alan anahtar kelimelerin temelini oluşturur.

Çekirdek Anahtar Kelime (Seed Keyword)

Çekirdek anahtar kelime (Seed Keyword), SEO uyumlu makalelerde / yazılarda yer alan anahtar kelimelerin temelini oluşturur. Google gibi arama motorlarının botlarına mevcut yazının içeriğinin ne olduğunu bildirebilen anahtar kelimeler, arama sonuç sayfalarında öne çıkmanız için ihtiyaç duyabileceğiniz SEO çalışmaları arasındadır. Örneğin, farklı pek çok markanın telefon modellerine ilişkin SEO uyumlu bir yazı yazılacaksa, iyi bir anahtar kelime analizinin ardından metnin yazılmasına başlanır. Bu anahtar kelime analizinde de çekirdek anahtar kelime, yani Seed Keyword işin temelidir. Bu anahtar kelimeler niş ve rakip belirleme konusunda da size yardımcı olabilir. Dijital pazarlamada, e-ticaret sektöründe SEO çalışmaları altında önemli bir yeri olan çekirdek anahtar kelimeler, ürünlerinizin tanımlanması açısından da önemlidir. Böylece arama motorlarının botları, sayfanızda yer alan metnin içeriğini, ne ile ilgili olduğunu daha etkili bir şekilde anlayabilir ve bu durum da sitenizin / ilgili web sayfanızın öne çıkmasına yarayabilir. Bu kelimeler, genellikle kullanıcıların internette arattığı sözcük ve sözcük gruplarından oluşur. Peki çekirdek anahtar kelimeler nelerdir?

Örneğin, spor ayakkabılar satışa sunan bir web siteniz var ve ürün sayfalarına da ilgili ürünler ile alakalı yazılar yazacaksınız ya da yazdıracaksınız. İnternete online alışveriş için girmiş kullanıcıların “spor ayakkabı” ile ilgili arattığı esas sözcükler ve sözcük grupları sizin çekirdek anahtar kelimelerinizi oluşturur. “Spor ayakkabı erkek”, “spor ayakkabı bayan”, “spor ayakkabı fiyatları” ilgili metnin çekirdek anahtar kelimelerini oluşturur. Bir başka örnek vermek gerekirse bebekler ile ilgili ürünler satışa sunan bir web sitesinde, bebek arabaları ürün grubunun da belirli çekirdek anahtar kelimeleri olur. Bunlara “bebek arabası baston”, “bebek arabası pusetli”, “bebek arabası travel sistem” örnek verilebilir. Kullanıcıların internette arattığı sözcüklerden / sözcük gruplarından meydana gelen çekirdek anahtar kelimeler, metnin içeriğinin ne ile ilgili olduğuna dair en esaslı ipuçlarıdır. SEO çalışmalarının önemli bir parçası olan anahtar kelimeler içerisinde çekirdek anahtar kelimeler de bu nedenle işin belkemiğini oluşturur.

Sözlükte Keşfet

Risk Yönetimi

Risk azaltma olarak da adlandırılan risk yönetimi, bir işletme ya da bireylerin amaçlarına...

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Doğal Dil İşleme (NLP)

Doğal dil işleme, yapay zeka teknolojilerinin insanlarla otonom bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan...

Oturum (Session)

Oturum, en kısa haliyle, herhangi bir tarayıcı üzerinde açılan bir sayfadaki kullanıcı bilgilerinin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları