İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System – CMS)

İçerik yönetim sistemi (Content Management System - CMS) HTML, PHP, CSS gibi çeşitli programlama ve metin işaretleme dillerinin bir araya gelmesi ile kodlama üzerinden hazırlanan yapılardır.

İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System – CMS)

İçerik yönetim sistemi (Content Management System – CMS) HTML, PHP, CSS gibi çeşitli programlama ve metin işaretleme dillerinin bir araya gelmesi ile kodlama üzerinden hazırlanan yapılardır. Hazır kaynak kodlara sahip olan bu diller ile internet siteleri tasarlayabilir ve bunları yayına alabilirsiniz. Aslında CMS’den söz açıldığında sistem değil, sistemler demek daha doğru, çünkü tek bir CMS sistemi bulunmuyor. İçerik yönetim sistemi / sistemleri sayesinde web sitenizde yer alan içeriklerin kontrolünü sağlayabilir, düzeltmeler yapabilir, güncellemeler gerçekleştirebilirsiniz. İçerik yönetim sistemlerinin en temel amacı ise bir web sitesi olmayan ya da internet sitesi tasarımı yapacak kadar yazılım bilgisine sahip olmayan kullanıcıların teknik bilgilere pek ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde internet siteleri yayımlamalarına yardımcı olmaktı. Ortaya çıkarken amacı bu olsa da bugün e-ticaret siteleri, blog siteleri, haber siteleri gibi sayısız konuda web sitesi tasarlanabilmekte. Peki içerik yönetim sistemlerinin ne gibi avantajları var?

CMS’nin en önemli avantajlarından biri, pek fazla teknik bilgi gerektirmemesi. Nedir? İçerik yönetim sistemleri sayesinde kullanıcılar çok hızlı ve basit bir şekilde profesyonel internet sitelerini oluşturabilir ve bunları yayına alabilirler. Bir satır koda bile ihtiyaç duymadan çoğu PC kullanıcısı bu sayede kendi web sitelerini tasarlayabiliyor. Bir diğer avantajı ise tema konusunda sunduğu çeşitlilik. Tema sunan yazılım firmaları ya da yazılımcıların sayısı bir hayli fazladır. Bu profesyoneller kullanıcılar için ücretli ya da ücretsiz tema tasarlarlar. Tüm içerik yönetimi sistemlerinin binlerce kullanıcısı ve forum sayfaları da bulunuyor. Dolayısıyla dokümantasyon çeşitliliği de CMS’nin sunduğu avantajlardan biri. Karşılaştığınız sorun ile ilgili bu problemlerin çözümünü sunan forum sitelerini inceleyebilirsiniz. Elbette en popüler içerik yönetim sistemlerin biri WordPress’tir. PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bu kişisel yayın sistemi, CMS’ye verilebilecek en popüler örneklerden biri. WordPress sayesinde hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kendi web sitenizi kolayca tasarlayabilirsiniz. Genellikle bloglar için kullanılsa da WordPress ile kolayca e-ticaret sitesi, haber sitesi gibi yapılar da oluşturulabiliyor. Joomla!, Drupal, Magento da CMS sistemlerine verilebilecek popüler örnekler.

Sözlükte Keşfet

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları